< sekcia Zahraničie

Grécky kraj Stredné Macedónsko žiada o vyhlásenie stavu ohrozenia

Migranti na macedónsko-gréckej hranici Foto: TASR/AP

V oblasti okolo hraničného priechodu Idomeni kvôli hraničným obmedzeniam pozdĺž trasy do západnej Európy zostávajú uviaznuté tisícky migrantov.

Atény 5. marca (TASR) - Najvyšší predstaviteľ gréckeho kraja Stredné Macedónsko požiadal dnes grécku vládu o vyhlásenie stavu ohrozenia pre oblasť okolo hraničného priechodu Idomeni, kde kvôli hraničným obmedzeniam pozdĺž trasy do západnej Európy zostávajú uviaznuté tisícky migrantov. Píšu o tom svetové tlačové agentúry.

Krajský predseda Apostolos Tzitzikostas uviedol, že v Idomeni sa v súčasnosti nachádza uviaznutých 13.000-14.000 ľudí a ďalej na juhu ďalších 5000 v utečeneckých táboroch. Ich situáciu opísal ako "veľkú humanitárnu krízu". Tzitzikostas hovoril pre grécku rozhlasovú stanicu Skai priamo z Idomeni.

Susedná Macedónska republika povolila v uplynulých dňoch prekročiť svoje štátne hranice len nepatrnému množstvu utečencov zo Sýrie a z Iraku. Odvolala sa pri tom na podobné reštrikcie, ktoré prijali krajiny ležiace severnejšie na migračnej trase.

Tzitzikostas dnes takisto vyzval Európsku úniu, aby "proti tým krajinám, ktoré uzatvárajú hranice, prísne zakročila" - či už by to boli členovia Európskej únie, alebo kandidátske štáty.

Predseda Európskej rady Donald Tusk tento týždeň v macedónskom hlavnom meste Skopje po stretnutí s tamojším prezidentom Gjorgjem Ivanovom vyhlásil, že Európska únia si kladie za cieľ pomôcť Macedónsku bojujúcemu s migračnou krízou - na to je však potrebná koordinovaná a jednotná migračná politika.

Ivanov upozornil, že sa zvyšuje počet ľudí, ktorí sa pokúšajú vstúpiť na macedónske územie s falošnými cestovnými dokumentmi alebo s použitím násilia, čo neohrozuje iba národnú bezpečnosť, ale aj stabilitu celého regiónu. Macedónska republika sa podľa neho nemieni zaradiť medzi štáty budujúce utečenecké tábory, je však s Gréckom na riešení migračnej krízy pripravené spolupracovať.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.