< sekcia Zahraničie

Gyurcsány: Väčšina Maďarov chce zmenu vlády

Predseda Demokratickej koalície Ferenc Gyurcsány, archívne foto. Foto: TASR/AP

Predseda DK vo svojom prejave vyjadril optimizmus v súvislosti so spoluprácou strán demokratickej ľavice, a to aj napriek tomu, že všetky doterajšie iniciatívy boli neúspešné.

Budapešť 18. novembra (TASR) - Väčšina Maďarov chce zmenu vlády, povedal pre TASR v sobotu v Budapešti predseda Demokratickej koalície (DK) a expremiér Ferenc Gyurcsány na protivládnom podujatí zorganizovanom maďarským Hnutím spoločný štát za účasti viacerých opozičných strán a občianskych organizácií.

"Niet pochýb o tom, že toto množstvo voličov je prítomných v množstve politických strán a organizácií, pričom maďarský volebný systém je taký, že vyhrať môžu iba veľké bloky. Nie je to z našej vôle, vyplýva to z volebného zákona vládnej strany Fidesz," spresnil Gyurcsány

Podľa jeho slov sa preto strany demokratickej opozície musia podriadiť: súčasne musia prezentovať, že sú viacfarební - iná je napríklad Demokratická koalícia (DK) a iná ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP), prípadne Maďarská socialistická strana (MSZP) - vo voľbách zasa ale budú musieť spolupracovať v jednomandátových volebných obvodoch. "Tomu hovoríme politika jedného proti jednému," dodal.

"Do volieb môžeme ísť samostatne, môžeme prejaviť svoje odlišnosti, ale v jednomandátových obvodoch musíme proti kandidátovi vládnej strany postaviť jediného kandidáta," vykreslil taktiku v nadchádzajúcich jarných parlamentných voľbách.

Predseda DK vo svojom prejave vyjadril optimizmus v súvislosti so spoluprácou strán demokratickej ľavice, a to aj napriek tomu, že všetky doterajšie iniciatívy boli neúspešné.

"Do Vianoc by sme mali splniť prvý krok - mali by sme sa ako strany navzájom dohodnúť, koho postavíme za kandidáta v jednomandátových volebných obvodoch, to je dôležité, a mali by sme začať intenzívne prezentovať svoje programy, na základe ktorých budeme žiadať voličov o podporu. Naša strana DK práve dnes začala s predstavovaním svojho volebného programu, preto som tak slávnostne oblečený. V konečnom dôsledku nepôjde o to, kto s kým bude spolupracovať, ale čo urobíme s Maďarskom v oblastiach vzdelávania, zdravotníctva, dôchodkov, sociálnej sféry. Dúfam, že máme pred sebou veľmi otvorené parlamentné voľby, v ktorých budeme mať šancu," uzavrel Gyurcsány.Na zhromaždení v Gödör Klube zorganizovanom Hnutím spoločný štát, ktorého mottom bolo "Zmenu a spravodlivosť v roku 2018", rečníci kritizovali činnosť vlády premiéra Viktora Orbána vo všetkých oblastiach verejného života, pričom sformulovali požiadavky, ktoré maďarská spoločnosť požaduje od novej, spravodlivej moci.

Aktivista Hnutia spoločný štát Márton Gulyás oznámil, že plánujú vytvoriť konzorcium troch inštitútov na prieskum verejnej mienky, ktorý by sa mal uskutočniť v januári. Prieskum by mal zistiť, ktorý opozičný kandidát je v danom volebnom obvode najobľúbenejší, a toho by opozičné strany postavili. Hnutie chce ďalej osloviť aj zahraničných Maďarov, ktorí majú volebné právo.

Z opozičných strán prišli zástupcovia a sympatizanti Maďarskej socialistickej strany (MSZP), DK, Spolu (Együtt), Dialóg pre Maďarsko (PM) a Liberáli.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.