< sekcia Zahraničie

V Harare masovo oslavujú očakávané zvrhnutie prezidenta Mugabeho

Zimbabwianske ženy pochodujú 18. novembra 2017 v Harare. V uliciach zimbabwianskej metropoly Harare sa v sobotu konajú masové oslavy obyvateľov očakávajúcich zosadenie prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý vládne v tejto africkej krajine nepretržite uplynulých 37 rokov. Foto: TASR/AP

O Mugabeho odvolaní by sa malo rozhodnúť najneskôr v nedeľu.

Harare 18. novembra (TASR) - V uliciach zimbabwianskej metropoly Harare sa v sobotu konajú masové oslavy obyvateľov očakávajúcich zosadenie prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý vládne v tejto africkej krajine nepretržite uplynulých 37 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zimbabwčania doslova zaplavili ulice Harare a vítajú blížiaci sa koniec Mugabeho vlády, ktorej dávajú za vinu pád tamojšej ekonomiky. Nadšene spievajú, tancujú a objímajú vojakov. Mugabeho drží od stredy v domácom väzení armáda, ktorá prevzala kontrolu nad krajinou a jej zástupcovia rokujú s prezidentom o jeho odstúpení.

"Toto sú slzy šťastia," povedal pre agentúru Reuters 34-ročný Frank Mutsindikwa so zimbabwianskou zástavou v rukách. "Na tento deň som čakal celý svoj život. Konečne sme slobodní."

Ľudia mávajú národnými zástavami, skandujú heslá vyzývajúce na pád Mugabeho a nesú transparenty s nápismi ako "Mugabe musí odísť" či "Nie Mugabeho dynastii".

Mugabe (93) je v domácom väzení, odkedy armáda tento týždeň zakročila a prevzala moc v krajine - v dôsledku nevôle, ktorú vyvolalo prezidentovo odvolanie jeho dlhoročného zástupcu Mnangagwu, no tiež obáv z mocenských ambícií Mugabeho manželky Grace a podozrení, že ju prezident pripravuje na prevzatie vlády.

Rokovania o odstúpení Mugabeho pokračujú a armáda oznámila, že na nich došlo k "významnému pokroku", pričom tiež zadržala viacero jeho politických spojencov a pátra po ďalších i po Grace Mugabeovej.

O Mugabeho odvolaní by sa malo rozhodnúť najneskôr v nedeľu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.