Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

Holandsko neodovzdá OSN vyšetrovanie pádu lietadla na Ukrajine

Konvoj nákladných áut vezie trosky dopravného lietadla Boeing 777 letu MH17 na vojenskú základňu v holandskom Gilze-Rijen 9. decembra 2014. Foto: TASR/AP

Žiadosť o vymenovanie osobitného vyslanca OSN k prevzatiu vyšetrovania poslala v piatok právnická firma zastupujúca 20 príbuzných obetí.

Amsterdam 9. decembra (TASR) - Holandská vláda odmietla dnes požiadavku príbuzných obetí pádu malajzijského civilného lietadla na Ukrajine, aby vedenie vyšetrovania odovzdala do rúk OSN. Informovala o tom agentúra Reuters.

Žiadosť o vymenovanie osobitného vyslanca OSN k prevzatiu vyšetrovania poslala v piatok právnická firma zastupujúca 20 príbuzných obetí. Obvinili Holandsko, že nedokázalo vytvoriť právny prípad na stíhanie osôb zodpovedných za nešťastie.

"Vyšetrovanie zo strany Holandského úradu pre bezpečnosť nevykonávajú len holandskí vyšetrovatelia," uviedol predstaviteľ ministerstva spravodlivosti Dick Schoof v odpovedi právnickej firme. Vymenoval 11 krajín, ktoré sa podieľajú na vyšetrovaní vrátane Malajzie, Ruska a Ukrajiny.

Boeing 777 malajzijských aerolínií sa zrútil na východe Ukrajiny 17. júla, keď letel z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Dve tretiny obetí tvorili občania Holandska, ktoré vedie medzinárodné vyšetrovanie. Podľa predbežného skúmania bolo lietadlo zostrelené, nie je však stále známe, kto je za nešťastie zodpovedný. Z činu sa navzájom obviňujú proruskí separatisti a ukrajinská vláda.


Prvý konvoj s troskami malajzijského lietadla dorazil do Holandska

Nákladné vozidlá s troskami malajzijského lietadla, ktoré sa v júli zrútilo na východe Ukrajiny, dorazili dnes do Holandska, kde ich budú skúmať vyšetrovatelia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pred leteckou základňou Gilze-Rijen v južnom Holandsku, kam by mali trosky doviezť popoludní, už čakali príbuzní mŕtvych pasažierov a členov posádky. K nákladným autám ich však počas vykladania trosiek nepustia.

Rodiny obetí protestovali proti pomalému postupu holandských úradov a jedna z ich skupín minulý týždeň vyzvala na to, aby vyšetrovanie prevzal vyslanec OSN.

Holandsko spustilo v prípade najväčšie trestnoprávne vyšetrovanie vo svojej histórii a dohliadalo na zber trosiek ukrajinskými pohotovostnými zložkami.

Trosky previezli na základe dohody medzi Kyjevom a proruskými separatistami na východe Ukrajiny, sprostredkovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Konvoj vozidiel vyrazil z Ukrajiny minulý týždeň.

Holandský Vyšetrovací výbor pre bezpečnosť (OVV) uviedol, že trosky budú skúmať v špeciálnom hangári, kde každý úlomok odfotia, preskenujú a kategorizujú. Experti sa následne pokúsia lietadlo rekonštruovať.