Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Zahraničie

Holandsko neprevezme žiadne zo sýrskych detí z Grécka

Migranti kráčajú do dediny Skala Sikaminias na gréckom ostrove Lesbos v Egejskom mori 5. marca 2020 po príchode z Turecka na nafukovacom člne. Grécko zastavilo takmer 35.000 migrantov, ktorí sa snažili nelegálne dostať na jeho územie, odkedy Turecko takmer pred týždňom otvorilo svoje hranice. Stovky migrantov a utečencov sa po oznámení Ankary z 28. februára vydali na cestu do Grécka. Foto: TASR/AP

Prvé holandské mesto, ktoré vyhlásilo, že prijme okolo 25 sýrskych detí, bol Leiden.

Brusel/Amsterdam 9. marca (TASR) - Holandská vláda nemá v úmysle priviesť do krajiny deti sýrskych utečencov, ktoré v súčasnosti žijú v gréckych táboroch. Vláda a parlament nepočúvajú výzvy proutečeneckých skupín a aktivistov, uviedol v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

Podľa tohto zdroja holandský premiér Mark Rutte už minulý týždeň v piatok (6.3) naznačil, že jeho vláda je pripravená prispieť k iniciatívam na zlepšenie situácie v utečeneckých táboroch na území Grécka, čo je aj iniciatíva, ktorú v súčasnosti presadzuje Európska únia.

Ani holandský parlament nemá pochopenie pre výzvy proutečeneckých skupín, keď poslanci štyroch koaličných strán s podporou ultrapravicových a kresťanských strán hlasovali proti návrhu, ktorým by sa Holandsko zaviazalo prijať niektoré z detí z radov utečencov, ktoré sú bez sprievodu dospelých.

Viaceré občianske skupiny podporujúce utečencov vyzvali miestne orgány, aby "preukázali štedrosť" a doviezli z Grécka do Holandska okolo 500 detí sýrskych utečencov, ktoré zostali bez rodičov a v súčasnosti žijú v hrozných podmienkach. Aktivisti tvrdia, že maloletým utečencom je odopieraná pitná voda, jedlo, vzdelanie, lekárska starostlivosť a nemajú strechu nad hlavou.  

Prvé holandské mesto, ktoré vyhlásilo, že prijme okolo 25 sýrskych detí, bol Leiden. "Hovoríme o deťoch, ktorých rodičia zomreli alebo sú nezvestní a ktoré žijú na ostrove Lesbos v hrozných podmienkach," uviedol starosta mesta Henri Lenferink pre verejnoprávnu televíziu NOS. A dodal, že Leiden bol vždy mestom utečencov. "Som presvedčený, že sa o tieto deti dokážeme správne postarať," odkázal Lenferink.

Grécka vláda ešte vlani v októbri požiadala ostatné členské krajiny EÚ, aby jej pomohli a prevzali z gréckych táborov pre utečencov 2500 detí a mladistvých.