< sekcia Zahraničie

Holandský súd sa začal opäť zaoberať prípadom Wildersa

Geert Wilders, archívna snímka Foto: TASR/AP

Wilders označil pôvodný súdny proces za politicky motivovanú frašku.

Haag 17. mája (TASR) - Holandský pravicovo-populistický politik Geert Wilders vzniesol vo štvrtok námietku zaujatosti na úvod odvolacieho procesu, ktorý sa týka rozsudku z decembra 2016, keď ho uznali za vinného z podnecovania nenávisti voči Maročanom a ich urážania. Opodstatnenosť tvrdenia, že odvolací súd v Haagu nie je nestranný, musí teraz posúdiť samostatný senát, informovala agentúra AP.

"Som tu... proti mojej vôli a očakával by som prinajmenšom to, že pojednávanie bude spravodlivé," povedal Wilders súdu. Podľa vyjadrenia jeho právnika sudcovia preukázali, že nie sú nestranní, tým, že odmietli požiadavku na predvolanie ďalších svedkov a dodatočné vyšetrovanie.

Wildersa, ktorý stojí na čele holandskej protiislamskej a euroskeptickej Strany slobody (PVV), obvinili z uvedených činov v súvislosti s jeho výrokmi z marca 2014, keď na zhromaždení v Haagu povzbudzoval svojich stúpencov, aby skandovali heslá proti Maročanom. Súd mu však neuložil žiadny trest s tým, že demokraticky zvolenému zákonodarcovi stačí samotné uznanie za vinného.

Wilders označil pôvodný súdny proces za politicky motivovanú "frašku", ktorá ohrozuje slobodu prejavu. Verdikt nemal priame dôsledky na jeho poslanecký mandát.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.