< sekcia Zahraničie

Horst Seehofer sa možno o moc podelí s Markusom Söderom

Horst Seehofer. Foto: TASR/AP

Znalci pomerov v Mníchove upozorňujú, že definitívne rozhodnutie o personálnom obsadení funkcií v strane i v krajinskej vláde padne zrejme až začiatkom decembra na zjazde CSU.

Mníchov 23. novembra (TASR) - Vnútrostranícky konflikt v bavorskej Kresťanskosociálnej únii (CSU) sa zrejme vyrieši dohodou. Strana však zatiaľ dementovala všetky mediálne správy o tom, že Horst Seehofer zostane jej predsedom, ale na poste bavorského krajinského premiéra ho nahradí vnútrostranícky rival, krajinský minister financií Markus Söder.

Platí to po štvrtkovom rokovaní parlamentnej frakcie strany a pred večerným zasadaním jej predsedníctva, na ktorom Seehofer avizoval zverejnenie svojich predstáv o svojej politickej budúcnosti.

Znalci pomerov v Mníchove však upozorňujú, že definitívne rozhodnutie o personálnom obsadení funkcií v strane i v krajinskej vláde padne zrejme až začiatkom decembra na zjazde CSU. Platí to napriek tomu, že Horst Seehofer, ktorý i v priebehu štvrtkového popoludnia pokračuje v rokovaniach, avizoval, že už večer bude všetko jasné.

Správu Bavorského rozhlasu (BR) o rezignácii Sehofera na post krajinského premiéra a prevzatí tejto funkcie Söderom strana promptne poprela s tým, že odporúčanie o personálnom obsadení funkcií chce predsedníctvo CSU učiniť až začiatkom decembra.

Nemeckí sociálni demokrati z SPD stoja pred veľkou dilemou a výzvou súčasne


Martin Schulz, archívne foto.
Foto: TASR/AP
Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) si v plnej miere uvedomuje svoju zodpovednosť v momentálnej ťažkej (vnútropolitickej) situácii, vyhlásil vo štvrtok pre tlačovú agentúru DPA líder strany, expredseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz. Súčasne ubezpečil o konštruktívnom prístupe sociálnych demokratov.

Podľa vlastných slov si je Schulz istý, že v nasledujúcich dňoch a týždňoch sa nájde dobré riešenie pre krajinu.

Líder SPD strávil vo štvrtok viac ako hodinu u spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, s ktorým s určitosťou diskutovali o možných riešeniach súčasnej situácie po krachu rokovaní o prípadnom vzniku tzv. jamajskej koalície strán únie CDU/CSU, liberálov z FDP a zelených.

Možnosť obnovenia týchto rozhovorov vo štvrtok opakovane vylúčil líder FDP Christian Lindner, podľa slov ktorého si médiá nesprávne vysvetlili stredajší výrok generálnej tajomníčky FDP Nicoly Beerovej o možnosti rokovať v predmetnom formáte.

Po prijatí v prezidentskom sídle - zámku Bellevue v Berlíne - Schulz mal informovať užšie stranícke vedenie v sídle strany o obsahu schôdzky s hlavou štátu.

Rokovanie v Dome Willyho Brandta nemalo podľa pôvodne stanoveného časového harmonogramu trvať dlhšie ako tri hodiny, avšak s rýchlym rozhodnutím SPD sa v danej situácii neráta.

Strana, ktorá v septembrový volebný večer oznámila rozhodnutie odísť do opozície, teraz musí zvážiť všetky možnosti, ktoré sa ponúkajú, aj keď v strane silnejú hlasy, kritizujúce vedenie za rýchle rozhodnutie pre opozičnú úlohu a požadujúce otvorenosť všetkým variantom riešenia.

SPD čaká už o dva týždne zjazd, na ktorom chcela stanoviť harmonogram obnovy v opozícii do roku 2021. Je však možné, že tieto predstavy sa po nedeľňajšom neúspechu sondážnych rokovaní za neúčasti SPD rozplynú, pričom sociálni demokrati budú musieť zapnúť turbomotory, aby zmenili napriek všetkým rizikám kolektívnu depresiu v odvahu tvoriť.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.