Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Zahraničie

Human Rights Watch obviňuje čínsku vládu zo zatvárania a ničenia mešít

Mešita. Foto: TASR/AP

Pod vedením čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga sa komunistická strana snaží zosúladiť náboženstvo so svojou politickou ideológiou a čínskou kultúrou.

Peking 22. novembra (TASR) - Čínska vláda zatvára, ničí a mení účel mešít, tvrdí vo svojej novej správe ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Tieto zásahy sú podľa nej súčasťou "systematického úsilia" o obmedzenie vyznávania islamu v Číne. TASR o tom informuje na základe stredajšej správy stanice BBC News.

V Číne žije približne 20 miliónov moslimov. Táto krajina je oficiálne ateistická, ale tvrdí, že umožňuje náboženskú slobodu. Pozorovatelia však tvrdia, že v uplynulých rokoch tam došlo k nárastu zásahov proti organizovanému náboženstvu.

"Zatváranie, ničenie a menenie účelu mešít je súčasťou systematického úsilia čínskej vlády o obmedzenie praktizovania islamu v krajine," uviedla Maya Wangová, riaditeľka HRW pre Čínu.

Správe predchádzal nárast množstva dôkazov o sústavnom porušovaní ľudských práv ujgurských moslimov v autonómnej oblasti Sin-ťiang. Peking tieto obvinenia odmieta.

Väčšina čínskych moslimov žije na severozápade krajiny, ktorý zahŕňa autonómne oblasti Sin-ťiang a Ning-sia, ako aj provincie Čching-chaj a Kan-su.

Pod vedením čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga sa komunistická strana snaží zosúladiť náboženstvo so svojou politickou ideológiou a čínskou kultúrou.

Ústredný výbor strany v roku 2018 zverejnil dokument, ktorý sa týka kontroly a konsolidácie mešít. Jednotlivé regionálne vlády vyzýva, aby "viac búrali a menej stavali, a vyvinuli úsilie na stlačenie celkového počtu" takýchto stavieb.

Represie sú najdlhšie a najtvrdšie v autonómnych oblastiach Tibet a Sin-ťiang, ale rozšírili sa aj do iných regiónov.

V Číne žijú dve hlavné moslimské etnické skupiny. Chuejovia sú potomkami moslimov, ktorí prišli do Číny v 8. storočí počas vládnutia dynastie Tchang. Druhou skupinou sú Ujguri, ktorí žijú prevažne v Sin-ťiangu.