< sekcia Zahraničie

Z okolia sopky na Bali už evakuovali 14.000 ľudí

Evakuovaní miestni obyvatelia sedia v dočasnom prístrešku na Bali Foto: TASR/AP

V okolí sopky Agung, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické lokality na Bali, vyhlásili aj zákaz turistiky a kempovania.

Denpasar 23. septembra (TASR) - Viac než 14.000 ľudí doposiaľ preventívne evakuovali v dôsledku zvýšenej aktivity sopky Agung vo východnej časti indonézskeho ostrova Bali. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Indonézske úrady v piatok večer zvýšili stupeň varovania pred sopečnou aktivitou na dovolenkovom ostrove Bali na štvrtú najvyššiu úroveň. To znamená, že hrozba erupcie je bezprostredná.

"Situácia je znepokojujúca, máme obavy, že k erupcii môže dôjsť kedykoľvek," uviedol vládny vulkanológ Gede Suantika. Pre obavy, že by mohlo dôjsť k erupcii, vyhlásili miestne úrady v okruhu šiestich kilometrov od krátera uzavretú zónu.

Vulkán Agung (3030 m) je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.

V okolí sopky Agung, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické lokality na Bali, vyhlásili aj zákaz turistiky a kempovania.

Dedinčanov z bezprostredného okolia sopky previezli do dočasne zriadených obydlí nákladnými vozidlami. Evakuovať pomáha približne 10.000 príslušníkov armády. "Momentálne sa zameriavame na evakuáciu obyvateľstva, ľuďom prideľujeme základné tovary ako strava, voda a lieky," uviedol predstaviteľ ozbrojených zložiek.

V blízkosti sopky žije okolo 80.000 civilistov.

Úrady ubezpečili, že ostrov Bali je pre turistov naďalej bezpečný. Miestne medzinárodné letisko v Denpasare funguje naďalej v bežnom režime.

Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorom sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.