< sekcia Zahraničie

Z okolia sopky na ostrove Bali odišli do bezpečia ďalšie tisícky ľudí

Sopka na hore Agung na ostrove Bali v Indonézii. Foto: TASRAP

Podľa aktualizovaných údajov evakuovali celkovo vyše 34.000 osôb. Vulkán Agung (3030 m) je najvyšším vrchom na Bali.

Denpasar 23. septembra (TASR) - Z blízkosti sopky Agung vo východnej časti indonézskeho ostrova Bali odišli do bezpečia ďalšie tisícky ľudí, hrozí totiž, že dôjde k erupcii tohto vulkánu prvýkrát po viac než polstoročí. Podľa dnes aktualizovaných údajov evakuovali celkovo vyše 34.000 osôb, uviedla agentúra AP.

Vulkán Agung (3030 m) je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali obrovský nárast seizmickej aktivity, ako otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.

Indonézske úrady zvýšili ešte v piatok večer stupeň varovania pred sopečnou aktivitou na dovolenkovom ostrove Bali na štvrtú najvyššiu úroveň. To znamená, že hrozba erupcie je bezprostredná. Uzavretú zónu následne rozšírili na okruh 9-12 kilometrov od krátera.
Predstavitelia Bali v sobotu ubezpečili, že ostrov je pre turistov naďalej bezpečný. Miestne medzinárodné letisko v Denpasare fungovalo podľa posledných správ v bežnom režime.

Posledná erupcia vulkánu si v roku 1963 vyžiadala 1100 životov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.


\r\nPredstavitelia Bali v sobotu ubezpečili, že ostrov je pre turistov naďalej bezpečný. Miestne medzinárodné letisko v Denpasare fungovalo podľa posledných správ v bežnom režime.

\r\nPosledná erupcia vulkánu si v roku 1963 vyžiadala 1100 životov.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Podľa aktualizovaných údajov evakuovali celkovo vyše 34.000 osôb. Vulkán Agung (3030 m) je najvyšším vrchom na Bali."}