< sekcia Zahraničie

Iracké sily oslobodili mesto Rávu, posledné veľké mesto pod IS

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Generálporučík Abdul Amír Rašíd Jár Alláh, ktorý velil útoku, vyhlásil, že iracké sily konečne vztýčili vlajky na tamojších budovách.

Ráva 17. novembra (TASR) - Iracký premiér Hajdar Abádí zablahoželal v piatok svojej armáde za oslobodenie Rávy od Islamského štátu (IS) - posledného mesta v Iraku, ktoré táto teroristická organizácia kontrolovala. Informovala o tom agentúra AP.

Abádí poznamenal, že armáda oslobodila mesto Ráva v rekordne krátkom čase a že pokračuje v operáciách na znovuzískanie kontroly nad okolitou púštnou oblasťou, ako aj nad oblasťou pri hranici so Sýriou.

Ráva leží v provincii Anbár na západe krajiny pri hranici so Sýriou. Ide o posledné veľké mesto v Iraku, ktoré bolo pod kontrolou IS.

"Iracké sily úplne oslobodili Rávu a vztýčili vlajky na tamojších budovách," vyhlásil generálporučík Abdul Amír Rašíd Jár Alláh, ktorý velil útoku. Dodal, že vojaci momentálne čistia mesto od zvyškov džihádistov. O počte obetí sa nezmienil.

Útok sa začal pred niekoľkými hodinami. Na ofenzíve, ktorú podporovali Spojené štáty, sa zúčastnili iracké armádne jednotky a kmeňoví bojovníci, uviedol pre médiá veliteľ 7. divízie irackej armády generálmajor Noman Zubají.

"Jednotky začali ofenzívu na Rávu z troch smerov," vyhlásil v úvode útoku Zubají bez ďalších podrobností.

Ešte bližšie k sýrskej hranici leží mesto Káim, ktoré armáda oslobodila začiatkom novembra. Pre IS išlo o strategicky dôležité mesto, pretože spájalo džihádistov s ich kolegami v Sýrii.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.