Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida
< sekcia Zahraničie

Z Mósulu ušlo pred bojmi 16.000 ľudí, ostatní chystajú biele zástavy

Príslušníci kurdských polovojenských jednotiek péšmarga sú na čele armádneho konvoja v Chazíre, ktorý smerujú k dedinám v okolí Mósulu, 17. októbra 2016. Foto: TASR/AP

Islamisti Mósul ovládli v lete roku 2014.

Bagdad 28. októbra (TASR) - Medzinárodná organizácie pre migráciu (IOM) odhaduje, že za posledné dva týždne bolo svoje domovy v irackom Mósule nútených opustiť viac ako 16.500 ľudí.

Ide o dôsledok mohutnej ofenzívy irackých vládnych síl a ich spojencov, ktorá sa začala 17. októbra s cieľom oslobodiť mesto od džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Islamisti Mósul ovládli v lete roku 2014.

V obave z bojoch svoje príbytky opustilo "2761 rodín, teda 16.566 ľudí," informovala IOM.

Iracká televízia as-Sumaríja dnes s odvolaním sa na miestne zdroje informovala, že zostávajúci obyvatelia Mósulu si v očakávaní blížiaceho sa rozhodujúceho útoku irackej armády a jej spojencov na mesto začali chystať biele "vlajky oslobodenia", a to bez ohľadu na vyhrážky islamistov.

"Väčšina rodín v Mósule si začala chystať biele vlajky, lebo sa pripravujú na deň oslobodenia od Dáišu," uviedol zdroj televízie, ktorý si želal zachovať svoju anonymitu. Zdroj dodal, že Mósulčania už neberú na vedomie vyhrážky islamistov a začali pozitívne reagovať na výzvy irackej armády v podobe letákov, ktoré zhadzuje nad mestom.

Podľa irackej televízie islamistickí duchovní v Mósule vydali fatvu, ktorá nariaďuje popraviť každého, u koho sa nájde biela vlajka. Tá je vo fatve označená za "vlajku porážky".

Iracké sily sa zmocnili už 40 obcí v okolí Mósulu



Jednotky irackej armády sa od začiatku svojej bitky o Mósul na severe krajiny zmocnili 40 dedín, ktoré dovtedy ovládala džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Podľa agentúry AP to dnes uviedol brigádny generál amerických vzdušných síl Matthew Isler.

Dodal, že iracké jednotky postupne preberajú kontrolu nad dobytým územím východne a južne od Mósulu. Uistil, že udalosti sa vyvíjajú podľa predstáv Iraku a jeho spojencov.

Isler okrem toho informoval, že Spojenými štátmi vedená koalícia zintenzívnila nálety na pozície islamistov a podniká ich trikrát viac ako v podobných operáciách vedených v iných irackých mestách, kde bolo tiež cieľom oslobodiť ich od IS.

Medzičasom dnes OSN potvrdila informácie z uplynulých dní, že v dedinách okolo Mósulu islamisti popravili niekoľko desiatok ľudí, zväčša príslušníkov irackých bezpečnostných síl, a zadržali stovky civilistov ako rukojemníkov.

Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva dnes v Ženeve uviedla, že islamistami bolo v stredu popravených najmenej 232 ľudí.

Dodala, že táto informácia bola preverená zo všetkých dostupných zdrojov. Pripustila však, že počet obetí môže byť aj vyšší.

Podľa hovorkyne k týmto popravám došlo v čase, keď IS pristúpil k taktike spočívajúcej v donucovaní obyvateľov dedín v okolí Mósulu, aby sa presunuli do mesta, kde budú zrejme slúžiť ako živé štíty počas útoku vládnych síl na túto poslednú baštu islamistov v Iraku.

Vyslovila predpoklad, že medzi popravenými môžu byť aj ľudia, ktorí odmietli opustiť svoje domovy na rozkaz IS.

Ako rukojemníkov, ktorí islamistom poslúžia ako živý štít pri útoku vládnych síl na Mósul, IS zobral približne 8000 rodín žijúcich v okolitých obciach.