< sekcia Zahraničie

Kurdskí bojovníci dobyli sedem dedín v okolí Mósulu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Kurdi dobyli dediny po tom, ako na ne zaútočili z troch strán.

Arbíl 17. októbra (TASR) - Kurdské polovojenské jednotky péšmarga oslobodili sedem dedín v blízkosti severoirackého mesta Mósul, kde sa dnes začala ofenzíva irackých vládnych síl zameraná na znovudobytie mesta z rúk džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra DPA.

Kurdskí bojovníci dediny dobyli po tom, ako na ne zaútočili z troch strán. Podľa hovorcu oddielov péšmarga brigádneho generála Halgurda Hikmata išlo o obce kurdské, arabské a kresťanské. Kurdskí bojovníci obsadili tiež hlavné cesty pri meste Hamdáníja a postúpili približne päť kilometrov v smere na kresťanské mesto Bartella, ležiace približne 21 kilometrov východne od Mósulu.

Kurdské oddiely péšmarga bojujú po boku irackých bezpečnostných síl a ich spoločným cieľom je vytlačiť extrémistov z Islamského štátu z Mósulu - druhého najväčšieho mesta Iraku -, ktoré militanti obsadili v roku 2014.

Iracký premiér Hajdar Abádí dnes v štátnej televízii oznámil začiatok dlho očakávanej ofenzívy na poslednú baštu IS v Iraku. Vojenská operácia podľa neho prebieha pod vedením irackej armády a polície.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.