Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Dočasná jadrová dohoda s Iránom sa začne uplatňovať od 20. januára

Iránsky technik pracuje v zariadení na obohacovanie uránu neďaleko mesta Isfahan 255 míľ (410 kilometrov) južne od hlavného mesta Teheránu, Irán. Foto: TASR/AP

Dohoda zaväzuje Irán, aby prestal produkovať urán obohatený na 20 percent, čo je iba krok od materiálu vhodného na výrobu jadrových zbraní, a aby neutralizoval jeho zásoby.

Teherán 12. januára (TASR) - Irán a šesť svetových mocností sa dohodlo na tom, ako uplatniť jadrovú dohodu uzavretú v novembri, a to s platnosťou od 20. januára. Oznámila to dnes oficiálna tlačová agentúra islamskej republiky.

IRNA citovala námestníka ministra zahraničných vecí Abbása Araghčího, ktorý túto skutočnosť potvrdil, neuviedol však žiadne detaily, napísala agentúra Associated Press.

Žiadna z ďalších strán zúčastnených na rokovaniach to zatiaľ nepotvrdila, hoci polooficiálna tlačová agentúra ISNA oznámila, že spoločné vyhlásenie o dohode bude zverejnené v Ženeve a Teheráne.

Araghčí sa už v piatok nechal počuť, že dosiahli predbežnú dohodu a všetky strany sa k nej vyjadria do nedele.

V novembrovej dohode Irán súhlasil, že obmedzí svoje obohacovanie uránu na päť percent, čo je stupeň bežne používaný v reaktoroch. Dohoda zaväzuje Irán, aby prestal produkovať urán obohatený na 20 percent, čo je iba krok od materiálu vhodného na výrobu jadrových zbraní, a aby neutralizoval zásoby, ktoré z takto obohateného uránu má.

Výmenou za to sa Irán dočká uvoľnenia ekonomických sankcií, ktorým čelí, na obdobie šiestich mesiacov. Počas tohto obdobia svetové mocnosti - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - budú pokračovať v rokovaniach s Iránom o stálej dohode.

ISNA dnes tiež oznámila, že v súlade s podmienkami dohody bude Irán garantovať, že sa nepokúsi získať jadrové zbrane "za žiadnych okolností".

Ashtonová dohodu potvrdila


Catherine Ashtonová
Foto: TASR/AP
Šesť svetových mocností a Irán sa dohodli, že dočasnú jadrovú dohodu začnú uvádzať do praxe od 20. januára. Oznámila to dnes vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Ashtonová reprezentuje šesť mocností - USA, Rusko, Čínu, Fracúzsko, Britániu a Nemecko - v diplomatických stykoch s Iránom vzťahujúcich sa na jadrový spor. Svojím vyhlásením potvrdila vyjadrenie Iránu, ktorý krátko predtým tento termín uplatnenia dohody oznámil.

Ashtonová povedala, že strany teraz požiadajú jadrový dozorný orgán OSN, aby overil uplatnenie dohody. "Požiadame Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu, aby sa podujala na nevyhnutné monitorovanie a overovanie aktivít súvisiacich s jadrom," uviedla. V dohode z 24. novembra sa Irán zaviazal obmedziť svoje jadrové aktivity výmenou za čiastočné uvoľnenie ekonomických sankcií Západu, ktorým čelí.

Obama: USA čiastočne uvoľnia sankcie voči Iránu

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že USA a ďalšie krajiny začnú "jemne" uvoľňovať ekonomické sankcie uvalené na Irán, ak Irán splní svoju časť zmluvy o začatí uplatňovania jadrovej dohody.

Obama povedal, že bude vetovať akékoľvek nové sankcie, ktoré schváli americký Kongres počas rokovaní o dlhodobej dohode s Iránom. Dodal však, že USA budú pripravené posilniť sankcie, ak Irán dohodu nedodrží.

John Kerry: Ďalšie rokovania s Iránom budú


Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes povedal, že ďalšia etapa rokovaní s Iránom o jeho jadrovom programe bude "veľmi zložitá". Reagoval tým na oznámenie, že svetové mocnosti a Irán uzavreli dočasnú dohody, ktorá nadobudne platnosť 20. januára a má vytvoriť priestor pre dosiahnutie komplexnej zmluvy s Iránom.

"Rokovania budú veľmi ťažké,"
povedal Kerry na tlačovej konferencii s katarským ministrom zahraničia v Paríži.

Agentúra Reuters citovala nemenovaného vysokého amerického predstaviteľa, ktorý dnes povedal, že Irán pocíti čiastočné uvoľnenie sankcií od prvého dňa platnosti dohody, uzavretej 24. novembra. Konkrétne hovoril o pozastavení sankcií zakazujúcich Iránu export chemikálií získaných spracovaním ropy, či dovoz potrebný pre iránsky automobilový priemysel.