< sekcia Zahraničie

Irán plánuje vyslať do vesmíru pomocou vlastných rakiet dva satelity

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Štart rakiet sa podľa iránskeho prezidenta uskutoční v najbližších týždňoch.

Teherán 10. januára (TASR) Iránsky prezident Hasan Rúhání vo štvrtok oznámil, že krajina čoskoro prostredníctvom vlastných nosných rakiet vyšle na obežnú dráhu Zeme dve družice, informovala agentúra AP.

Štart rakiet sa podľa prezidenta uskutoční v najbližších týždňoch. Irán už tradične prezentuje výsledky svojho vesmírneho programu vo februári počas výročia víťazstva islamskej revolúcie z roku 1979.

Krajina za posledných desať rokov poslala na obežnú dráhu niekoľko satelitov s krátkou životnosťou a v roku 2003 do kozmu vyslala opicu. USA a ich spojenci sa však obávajú, že by technológiu používanú pri satelitoch mohla využiť na vývoj rakiet dlhého doletu.

Spojené štáty tvrdia, že plány Iránu v oblasti vypúšťania satelitov do vesmíru sú v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov (OSN) 2231, ktorá Irán vyzýva, aby sa vyvaroval akejkoľvek aktivity v spojitosti s balistickými raketami schopnými niesť jadrové zbrane.

Teherán trvá na tom, že štartmi rakiet so satelitmi rezolúciu neporušuje.

Iránci si každý rok pripomínajú 11. február 1979, keď stúpenci islamského duchovného ajatolláha Chomejního zvrhli režim šacha Rezu Pahlavího podporovaný Spojenými štátmi, a nastolili islamskú republiku.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.