< sekcia Zahraničie

Iránsky prezident Rúhání zložil prísahu, prišla aj Mogheriniová

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová (uprostred) sa účastní slávnostnej ceremónie, na ktorej staronový iránsky prezident Hasan Rúhání zložil v úvode svojho druhého funkčného obdobia prísahu pred poslancami parlamentu v Teheráne 5. augusta 2017. Foto: TASR/AP

Na slávnostnej ceremónii v Teheráne bolo podľa agentúry DPA prítomných aj viacero zahraničných politikov vrátane šéfky diplomacie EÚ.

Teherán 5. augusta (TASR) - Iránsky prezident Hasan Rúhání zložil dnes v úvode svojho druhého funkčného obdobia prísahu pred poslancami parlamentu. Na slávnostnej ceremónii v Teheráne bolo podľa agentúry DPA prítomných aj viacero zahraničných politikov vrátane šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej.

Rúhání (68) prisľúbil, že jeho krajina bude naďalej pokračovať v "ceste spolunažívania a interakcie" so zvyškom sveta.

Iránska štátna televízia informovala, že na ceremónii bolo prítomných vyše 130 vysokopostavených predstaviteľov z rôznych krajín a medzinárodných organizácii. V histórii Iránu je to vôbec prvýkrát, čo sa na inaugurácii prezidenta zúčastnil taký vysoký počet zahraničných činiteľov, uviedla agentúra AP.

Umiernený politik Rúhání si zabezpečil druhé funkčné obdobie v prezidentskom úrade, keď vo voľbách z 19. mája získal 57 percent odovzdaných hlasov. Zvíťazil tak s výrazným náskokom nad svojím hlavným súperom, konzervatívnym duchovným Ebráhímom Raísím, ktorý dostal 38 percent hlasov.

Rúháního víťazstvo je vnímané ako silné odobrenie jeho reformistického kurzu voči západnému svetu - obzvlášť prelomovej jadrovej dohody z roku 2015 medzi Teheránom a svetovými veľmocami.

Novozvoleného reformného politika však napriek tomu čakajú ťažké časy. Dohodu, ktorá výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií výrazne obmedzila rozsah iránskeho jadrového programu, totiž viackrát spochybnil americký prezident Donald Trump, priblížila DPA.

Trump zároveň tento týždeň podpísal zákon o nových sankciách voči Iránu, trestajúci Teherán za podporu terorizmu, porušovanie ľudských práv a tiež program vývoja balistických striel.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.