< sekcia Zahraničie

Irán začal manévre pri hranici s irackým Kurdistanom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Na vojenskom cvičení sa zúčastňujú aj vzdušné sily a delostrelecké jednotky.

Teherán 24. septembra (TASR) - Irán spustil dnes vojenské cvičenie pri hranici so severoirackým Kurdistanom, ktorý má v pondelok v pláne uskutočniť referendum o nezávislosti. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na iránsku štátnu televíziu IRIB.

Podľa nej sú manévre súčasťou každoročných podujatí pri príležitosti začiatku iránsko-irackej vojny (1980-1988). Na vojenskom cvičení sa zúčastňujú aj vzdušné sily a delostrelecké jednotky.

Turecká armáda ešte 18. septembra oznámila, že spustila vopred neohlásené cvičenie pri hranici s irackým kurdským autonómnym regiónom.

Turecký parlament predĺžil v sobotu platnosť zákona umožňujúceho armáde zasahovať na území Iraku a Sýrie v prípadoch, keď dochádza k ohrozeniu národnej bezpečnosti Turecka. Tento krok je považovaný za posledné varovanie pre irackých Kurdov, ktorí chcú v pondelok uskutočniť referendum o nezávislosti svojho autonómneho regiónu. Turecký premiér Binali Yildirim predtým vyhlásil, že reakcia Ankary na referendum o nezávislosti irackého Kurdistanu bude mať diplomatický, politický, ekonomický a bezpečnostný rozmer.

Referendum sa má konať nielen v Kurdistane, ale aj v niektorých sporných oblastiach vrátane provincie Kirkúk, bohatej na ropu. Tá je domovom Turkménov, Arabov, Kurdov i kresťanov.

Referendum vystrašilo okrem irackej vlády aj Turecko, Irán a Sýriu. Obávajú sa, že hlasovanie povzbudí ich vlastné kurdské menšiny, aby sa snažili o odtrhnutie.

USA vyzvali Kurdistan, aby odvolal referendum pre obavy z vyvolania regionálnych nepokojov a z odvrátenia pozornosti od súčasných bojov s extrémistami z Islamského štátu v Iraku a v Sýrii.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.