< sekcia Zahraničie

VIDEO: Slovenka Veronika len o vlások unikla hurikánu Irma

Hurikán Irma udrel dnes silným dažďom a vetrom na karibský ostrov Portoriko a spôsobil výpadok elektriny, bez ktorej sa ocitlo takmer 900.000 ľudí, 6. septembra 2017 vo Fajarde. Foto: TASR/AP

Podľa amerického Národného centra pre hurikány búrku aktuálne sprevádza vietor s rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu. Irma by mala ostať hurikánom štvrtej kategórie aj v priebehu 24 až 48 hodín.

Port-au-Prince/Bratislava 8. septembra (TASR/Teraz.sk) - Hurikán Irma, ktorý si vyžiadal už najmenej 14 obetí, dnes mierne zoslabol na búrku štvrtej kategórie. Stále má však potenciál spôsobiť rozsiahle materiálne škody na ostrovoch v Karibiku a v americkom štáte Florida, ktorý by mal zasiahnuť v noci zo soboty na nedeľu.

Slovenka Veronika Zajacová (25) z Nitry, ktorá sa v posledných dňoch nachádzala na Bahamských ostrovoch, ktoré už hurikán stihol zasiahnuť, sa s nami rozprávala cez videohovor: "Hurikán nám bol v pätách. Vzdialenosť medzi Irmou a našou loďou bola len 1000 kilometrov. Sme šťastní, že sme unikli a sme na bezpečnom mieste. Náš let meškal vyše štyroch hodín kvôli chaosu na letisku. Lietadlá už dnes z Floridy neletia. Lety sú presunuté až na 16. septembra. Počítali (na letisku) aj s tým, že príde hurikán José. Obe letiská v Miami sú dnes a aj počas víkendu uzavreté, všetky lety zrušené a cestujúci si môžu prebookovať letenky zadarmo. Modlím sa za všetkých ľudí, ktorí ostali v rukách hurikánov Irma, Jose a Kate. " Veronika je už v týchto chvíľach v poriadku a pozdravuje na Slovensko zo San Francisca. Tam zasa hrozia zemetrasenia.

Veronika je už v poriadku a pozdravuje Slovensko.
Foto: Facebook


Podľa amerického Národného centra pre hurikány (NHC) búrku aktuálne sprevádza vietor s rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu. Hurikánom štvrtej kategórie by mala Irma - napriek istým fluktuáciám - zostať aj v priebehu nasledujúcich 24-48 hodín.

NHC varovalo, že búrka zostáva stále veľmi nebezpečná. Jej centrum sa dnes ráno miestneho času nachádzalo približne 100 kilometrov severozápadne od Bahamských ostrovov a 800 kilometrov juhovýchodne od Miami.

Rozsiahly búrkový systém je veľký približne ako Francúzsko. Počet obetí hurikánu sa už zvýšil na najmenej 14. Päť potvrdených obetí hlásili z ostrova Svätý Martin, štyri z amerických Panenských ostrovov, tri z Portorika, jednu z Anguilly a jednu z Barbudy, informovala televízia BBC.

Irma je jednou z najsilnejších tropických búrok v Atlantickom oceáne od začiatku meraní. Na ostrove Barbuda búrka v stredu poškodila skoro všetky domy a zhruba 60 percent z 1400 obyvateľov zostalo bez strechy nad hlavou. V Portoriku spôsobila rozsiahly výpadok dodávok elektriny pre takmer 900.000 ľudí.

Následky búrky môže podľa odhadov OSN celkovo pocítiť až 37 miliónov ľudí.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.