< sekcia Zahraničie

Novým premiérom Írska sa stal 38-ročný Leo Varadkar

Leo Varadkar Foto: TASR/AP

Írsky parlament dnes zvolil za nového Varadkar nahradí vo funkcii Endu Kennyho, ktorý v utorok predniesol v parlamente svoj posledný prejav, informovala spravodajská stanica BBC.

Dublin 14. júna (TASR) - Írsky parlament dnes zvolil za nového premiéra krajiny Lea Varadkara, a to hlasovaním v pomere 57:50, pričom 47 poslancov sa zdržalo. Varadkar nahradí vo funkcii Endu Kennyho, ktorý v utorok predniesol v parlamente svoj posledný prejav, informovala spravodajská stanica BBC.

Varadkar (38) bude najmladším ministerským predsedom v dejinách Írskej republiky a zároveň prvým, ktorý sa verejne prihlásil k svojej homosexuálnej orientácii. Varadkar, polovičný Ind, sa 2. júna stal lídrom stredopravicovej vládnucej strany Fine Gael po tom, ako z jej vedenia po 15 rokoch odstúpil Kenny.

Jeho vymenovanie ešte formálne schváli írsky prezident Michael Higgins. Očakáva sa, že zloženie nového kabinetu oznámi Varadkar dnes večer. Vyhlásil, že si praje vládu, ktorá sa bude výrazne zasadzovať za etiku, ekonomiku a rovnosť. K svojej úlohe pristupuje s pokorou, nie s trúfalosťou, dodal nový taoiseach, ako je v Írsku známy predseda vlády.

"Vláda, ktorú budem viesť, nebude ľavicová ani pravicová, keďže toto staré rozdelenie už v politike 21. storočia nefunguje. Nová írska vláda sa stane jedným z nových európskych centier. Chceme vytvoriť republiku príležitostí," uviedol Varadkar, ktorého cituje webový spravodajský portál Thejournal.ie.

Varadkar bol v rokoch 2011-2014 ministrom dopravy, cestovného ruchu a športu, následne stál dva roky na čele rezortu zdravotníctva, pod jeho riadenie naďalej patrí ministerstvo pre sociálnu ochranu. Podľa stanice BBC Varadkar zosobňuje liberalizáciu Írska, kde bola homosexualita ilegálna do roku 1993.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.