< sekcia Zahraničie

Islamisti sa opäť zmocnili významného mesta Ajn Ísá severne od Rakky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Cez Ajn Ísá prechádza významná diaľnica tvoriaca spojenie medzi sýrskym Aleppom a Mósulom na severe Iraku.

Bejrút 6. júla (TASR) - Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) dnes opäť získala kontrolu nad strategicky významným mestom Ajn Ísá na severe Sýrie, z ktorého ju pred necelými dvoma týždňami vyhnali kurdské milície YPG (Oddiely ľudovej sebaobrany).

Podľa šéfa sýrskej ľudskoprávnej organizácie SOHR Rámího Abdala Rahmána, na ktorého sa odvoláva agentúra Reuters, obsadili bojovníci IS aj okolie Ajn Ísá, ležiaceho približne 50 kilometrov severne od metropoly Rakka. Tá je známa ako hlavná bašta džihádistickej organizácie IS.

Kurdské milície v boji proti IS podporovala náletmi vojenská koalícia pod vedením USA. Hovorcu YPG sa nepodarilo skontaktovať, aby sa mohol k najnovšej správe vyjadriť - predtým však informoval o veľkom počte bojovníkov IS útočiacich na miestne pozície Kurdov.

Cez Ajn Ísá prechádza významná diaľnica tvoriaca spojenie medzi sýrskym Aleppom a Mósulom na severe Iraku.

Americkí predstavitelia označili víkendové nálety na Rakku za jedny z doposiaľ najintenzívnejších útokov svojho druhu proti IS v Sýrii, uviedol Reuters. Skupina SOHR hovorí o zničení siedmich mostov cez vodné toky prechádzajúce mestom, ktoré z juhu ohraničuje rieka Eufrat.

Extrémisti ovládajú z Rakky svoj tzv. "kalifát", vyhlásený počas minulého leta v obsadených častiach Sýrie a Iraku.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.