Zahraničie

Islamská nadácia vyzýva moslimov na bojkot Chrámovej hory

TASR, 17. júla 2017 13:24

Táto výzva sa objavila po tom, ako Izrael pri viacerých vstupných bránach na Chrámovej hore rozmiestnil rámové detektory kovov.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 17. júla (TASR) - Islamská náboženská nadácia Wakf, ktorá spravuje náboženské objekty v Jeruzaleme, vyzvala dnes moslimov, aby bojkotovali náboženský komplex uctievaný ako Vznešená svätyňa, zatiaľ čo židia ho poznajú ako Chrámovú horu.

Táto výzva sa objavila po tom, ako Izrael pri viacerých vstupných bránach na Chrámovej hore rozmiestnil rámové detektory kovov. Rozhodnutie o tom bolo dôsledkom útoku z uplynulého piatka. Trojica útočníkov, ktorí boli identifikovaní ako Palestínčania alebo izraelskí občania moslimského vierovyznania, vtedy spustila paľbu pri vstupe do jeruzalemského Starého mesta, pričom usmrtila dvoch príslušníkov izraelskej polície. Ozbrojení muži následne ušli ku Vznešenej svätyni, kde ich polícia po krátkom prenasledovaní a prestrelke zlikvidovala.

Izrael následne rozhodol o nainštalovaní detektorov kovov na vstupoch na Chrámovú horu, pričom však bez toho, aby túto záležitosť konzultoval s Wakfom.

Wakf -- Jordánskom administratívne riadená islamská nadácia, ktorá v Jeruzaleme spravuje náboženské objekty na Chrámovej hore i mimo nej -- dnes vyzvala moslimských veriacich, aby "nevstupovali do (na Chrámovej hore ležiacej) mešity" al-Aksá. Dodala, že ak detektory kovov na vstupoch na Chrámovú horu zostanú, "vyzývame ľudí, aby sa modlili pred bránami."

Chrámová hora, ktorá je tretím najposvätnejším miesto islamu, bola po piatkovom útoku zavretá. Izrael ju sprístupnil v nedeľu po nainštalovaní rámových detektorov k dvom vstupným bránam. Odvtedy sa na Chrámovú horu prišlo modliť mnoho veriacich vrátane moslimov.

Izraelská armáda dnes prostredníctvom svojho komuniké oznámila otvorenie ďalších troch vstupných brán, ku ktorým boli tiež osadené detektory. Armáda dodala, že detektory budú nainštalované aj pri ďalších vstupoch - v súlade s rozhodnutím izraelského vedenia.

Na znak protestu proti týmto opatreniam sa v nedeľu večer moslimské modlitby konali mimo územia, ale v tesnej blízkosti Chrámovej hory.

Rozhodnutie Izraela o uzavretí Chrámovej hory, ktoré platilo v piatok a v sobotu, oživilo obavy Palestínčanov, že Izrael sa snaží dosiahnuť výhradnú kontrolu nad Chrámovou horou.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 12:26

Separatistické hnutie vyzvalo Kataláncov na protesty
Katalánske národné zhromaždenie vyzvalo ľudí, aby sa zhromaždili pred budovou regionálneho najvyššieho súdu v Barcelone a podľa potreby si so sebou priniesli aj stany.

sk
dnes 11:45

Podpredseda Le Penovej strany sa rozhodol odstúpiť
Išlo o čakateľný a zdanlivo čoraz nevyhnutnejší krok, nakoľko napätie medzi ním a Le Penovou sa už dostalo do bodu varu.

sk
dnes 10:51

Do bojov v Dajr az-Zaure sa zapojili aj ruské špeciálne jednotky
Dajr az-Zaur je jednou z posledných bášt džihádistickej organizácie na území Sýrie. Okrem sýrskej armády tam proti IS bojujú aj Spojenými štátmi podporovaní bojovníci Sýrskych demokratických síl.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac