< sekcia Zahraničie

Islamský štát údajne potvrdil smrť svojho vodcu Baghdádího

Ibráhím abú Bakr Baghdádí Foto: TASR/AP

Džihádistická organizácia neuviedla podrobnosti, len to, že čoskoro si zvolí nového vodcu a že bojovníci by mali zostať pevní.

Tal Afar 11. júla (TASR) - Vodca džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) Ibráhím abú Bakr Baghdádí je mŕtvy. Potvrdil to samotný IS, informoval dnes spravodajský portál IraqiNews.com s odvolaním sa na zdroj v irackej provincii Ninive. Portál zároveň uviedol, že ide o najnovšiu z epizód nepotvrdených správ o Baghdádího smrti.

Vyhlásenie Islamského štátu podľa tohto zdroja zaznelo v meste Tal Afar, západne od Mósulu. Džihádistická organizácia neuviedla podrobnosti, len to, že čoskoro si zvolí nového vodcu a že bojovníci by mali zostať pevní.

Pravdepodobnosť, že Baghdádí je po smrti, sa blíži k 100 percentám, uviedol koncom júna predseda branného výboru hornej komory ruského parlamentu Viktor Ozerov.

Ruské ministerstvo obrany totiž predtým oznámilo, že preveruje informácie o smrti Baghdádího pri nálete ruských lietadiel na južné predmestie sýrskeho mesta Rakka. Terčom náletu, ktorý ruské lietadlá podnikli 28. mája, bolo veliteľské stanovište, kde sa údajne konala porada vodcov IS ohľadom ústupu ozbrojencov IS z Rakky cez tzv. južný koridor.

Pri tomto nálete bol zlikvidovaný celý rad vysokopostavených veliteľov Islamského štátu, ako aj približne 30 stredných veliteľských kádrov a zhruba tri stovky radových bojovníkov - ich telesných strážcov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.