< sekcia Zahraničie

Islandský premiér Bjarni Benediktsson odstúpil, voľby budú 4. novembra

Na archívnej snímke odstupujúci islandský premiér Bjarni Benediktsson Foto: TASR/AP

Vládna koalícia na Islande na čele s Bjarnim Benediktssonom sa rozpadla v piatok len osem mesiacov po tom, ako sa v krajine ujala moci.

Reykjavík 16. septembra (TASR) - Islandský prezident Gudni Thorlacius Jóhannesson prijal dnes demisiu premiéra Bjarniho Benediktssona. Ten uviedol, že najpravdepodobnejším termínom predčasných volieb je 4. november, informuje agentúra AP.

Trojstranná stredopravá vládna koalícia na Islande na čele s Bjarnim Benediktssonom sa rozpadla v piatok len osem mesiacov po tom, ako sa v krajine ujala moci. Opustila ju totiž centristická strana Žiarivá budúcnosť, ktorá tento krok zdôvodnila "vážnym porušením dôvery", a to v súvislosti s pokusom premiérovho otca pomôcť očistiť meno istého muža usvedčeného zo zneužívania detí.

Prezident sa dnes stretol s doterajším predsedom vlády a neskôr v priebehu dňa mal na programe schôdzky s lídrami ďalších politických strán.

Žiarivá budúcnosť, konzervatívna Strana nezávislosti, ktorej predsedá Bjarni Benediktsson, a liberálna strana Obnova mali spoločne v islandskom parlamente najtesnejšiu možnú väčšinu - 32 zo 63 kresiel. Ich koalícia vzišla z predčasných volieb, ktoré sa konali vlani 29. októbra po tom, ako dovtedajší premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson rezignoval v dôsledku zverejnenia tzv. panamských dokumentov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.