Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Izrael si pripomína holokaust, zaznela aj kritika do vlastných radov

KK19 Weimar - Na snímke nápis Holokaust v bývalom koncentračnom tábore Buchenwald pri nemeckom Weimare . FOTO TASR/AP Foto: TASR/AP

Predstaviteľ armády Jair Golan povedal, že holokaust musí Izraelčanov priviesť k hlbokej reflexii o ľudskom charaktere, ale najmä o ich vlastnom charaktere.



Tel Aviv 5. mája (TASR) - Sériou spomienkových podujatí si Izrael od stredy večera do dnešného západu slnka pripomína pamiatku šiestich miliónov židovských obetí holokaustu.

Ako dnes napísal denník The Times of Israel, ostrú polemiku v Izraeli vyvolal prejav, ktorý v stredu predniesol zástupca náčelníka generálneho štábu izraelskej armády Jair Golan, keď neobvykle ostro vyzval izraelskú spoločnosť na reflexiu o tom, ako ona sama zaobchádza so znevýhodnenými ľuďmi vo svojich radoch.

Uviedol, že súčasné procesy, ktoré on vníma v Izraeli, sú podobné tým, aké sa odohrávali v Európe pred holokaustom.

Podľa Golana holokaust musí Izraelčanov priviesť k hlbokej reflexii o ľudskom charaktere, ale najmä o ich vlastnom charaktere. "Musí nás viesť k hlbokej úvahe o zodpovednosti vodcovstva a kvalite spoločnosti," zdôraznil Golan.

Upozornil, že "nič nie je ľahšie, ako toho druhého nenávidieť, vzbudzovať strach a šíriť teror... Nie je nič jednoduchšie, ako sa stať necitlivým, morálne skazeným a pokryteckým." Svoje výroky pritom Golan vztiahol aj na príslušníkov izraelskej armády.

Preto Golan vyzval izraelskú spoločnosť, aby využila spomienku na obete holokaustu na to, aby "zničila zárodky netolerancie, násilia a sebazničenia, vedúce k morálnemu úpadku".

V reakcii na tieto slová izraelský minister Naftali Bennett vyzval Golana, aby ich odvolal. Vodca izraelskej opozície Jicchak Herzog však Golanove slová ocenil a zástupcu náčelníka generálneho štábu označil za odvážneho vojaka. "Nespokojenci, ktorí sa teraz doňho pustia, by mali vedieť, že toto je prejav morálky a zodpovednosti.

Izraelská armáda dnes v reakcii na kritiku generálovho prejavu uviedla, že Golan nemal v úmysle prirovnávať Izrael a jeho armádu k "hrôzam" Nemecka spred 70 rokov.

Spomienkové akty na obete holokaustu sa začali v stredu večer, keď izraelský premiér Benjamin Netanjahu a prezident Reuven Rivlin vystúpili s príhovormi v jeruzalemskom múzeu holokaustu Jad vašem. Dnes si Izraelčania uctia pamiatku obetí holokaustu dvoma minútami ticha, počas ktorých však budú trúbiť sirény.

Ústrednou témou tohtoročných podujatí je "boj za zachovanie ľudského ducha počas holokaustu", uviedol spravodajský server Ynetnews, webové vydanie denníka Jediot achronot.

Prezident Rivlin vo svojom príhovore k ľuďom preživším holokaust uviedol, že chce každého z nich poprosiť o odpustenie. "Nepochopili sme a nechceli sme pochopiť, a neurobili sme dosť... Antisemitizmus a prenasledovanie židov nie je len trendom. Je to ťažká chronická choroba, ktorá preniká hlboko do sŕdc a dejín národov. Nachádzame ju v hlasoch tých, ktoré možno počuť v rôznych častiach Európy - od britskej ľavice až po extrémnu pravicu vo východnej Európe, v Európe ako takej, ako aj v arabskom svete".

Izraelský ministerský predseda Benjamin Netanjahu vo svojom príhovore uviedol, že "je našou povinnosťou pomôcť vám preživším žiť pohodlne a dôstojne". Dal za pravdu Rivlinovi, že izraelská spoločnosť pre ľudí, ktorí prežili holokaust, nerobí dosť. Dodal však, že vláda v posledných rokoch vyhradila pre nich ďalšie finančné prostriedky a bude v tom pokračovať "z jednoduchého dôvodu: patrí vám to za vaše zásluhy, nie z našej dobročinnosti".

Ynetnews v tejto súvislosti napísal, že viaceré reformy vlády v posledných rokoch síce viedli k zlepšeniu života Izraelčanov preživších holokaust, ale napriek tomu si ešte najmenej 60.000 z nich nemôže dovoliť kúpiť drahšie alebo kvalitnejšie potraviny, dostať sa k zdravotnej starostlivosti alebo si v chladných mesiacoch zakúriť.

Hoci OSN stanovila za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu 27. január, Izrael si holokaust tradične pripomína týždeň pred svojím Dňom nezávislosti: ako symbol štátu, ktorý sa zrodil z popola holokaustu.

Izraelský Pamätný deň obetí holokaustu trvá od stredajšieho do dnešného západu slnka.