< sekcia Zahraničie

Izraelská armáda evakuovala členov organizácie Biele prilby s rodinami

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ide o prvú intervenciu Izraela tohto druhu v sýrskej občianskej vojde.

Jeruzalem 22. júla (TASR) - Izrael evakuoval sýrskych aktivistov spolu s ich rodinnými príslušníkmi z bojovej zóny v pohraničnej oblasti Golanských výšin na juhu Sýrie a previezol ich do krajiny susediacej s Izraelom. Uviedla to v nedeľu izraelská armáda. Informujú o tom agentúry AP a DPA.

Izraelské médiá uviedli, že v noci na nedeľu armáda evakuovala zhruba 800 členov sýrskej mimovládnej organizácie Biele prilby a ich rodinných príslušníkov do Jordánska, odkiaľ budú v priebehu nasledujúcich troch mesiacov prevezení do Británie, Nemecka a Kanady.

Ide o prvú intervenciu Izraela tohto druhu v sýrskej občianskej vojde. Armáda vo vyhlásení uviedla, že "výnimočné humanitárne gesto" bolo zrealizované na základe nariadenia vlády a požiadavky zo strany Spojených štátov a ich európskych spojencov.

Izraelské ozbrojené sily tiež uviedli, že operácia bola vykonaná v dôsledku "bezprostredného ohrozenia životov (Sýrčanov)". Armáda dodala, že evakuácia neznamená zmenu v politike nezasahovania do sýrskej občianskej vojny, ktorú presadzuje Izrael.

Biele prilby vznikli v roku 2013 z iniciatívy dobrovoľníkov, ktorí zasahovali spontánne vo svojich mestách a dedinách, aby riešili akútne humanitárne problémy súvisiace s ozbrojeným konfliktom.

Pôsobili takmer výhradne v oblastiach ovládaných sýrskou opozíciou a boli bez finančnej podpory od štátu – naopak, často sa stávali terčom útokov vládnych síl.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.