< sekcia Zahraničie

V Japonsku vybuchla sopka pri lyžiarskom stredisku, hlásia jednu obeť

Najmenej 15 ľudí utrpelo zranenia v utorok pri výbuchu sopečného komplexu Kusacu-Širane nachádzajúceho sa v strednom Japonsku. Jedna osoba je nezvestná. Foto: TASR/AP

Stredisko je bez elektrickej energie a v oblasti spadla zrejme v dôsledku erupcie aj lavína.

Tokio 23. januára (TASR) - Najmenej jednu obeť si vyžiadala v utorok erupcia vulkanického komplexu Kusacu-Širane v strednom Japonsku, uviedli miestne médiá. Výbuch sopky potvrdil aj japonský meteorologický úrad JMA, informovala televízia NHK.

Podľa tlačovej agentúry Džidži, odvolávajúcej sa na ministerstvo obrany, sa obeťou stal vojak, ktorého na lyžiarskom svahu zasypala lavína.

Miestne úrady dodali, že v dôsledku zemetrasenia bolo zranených najmenej 16 ľudí. Ani jeden zo zranených však nie je v ohrození života, spresnila agentúra AP.

Kusacu-Širane je aktívny vulkanický komplex, nachádzajúci sa na ostrove Honšú, asi 20 kilometrov severne od sopky Asama.
Foto: TASR/AP


Meteorológovia z JMA vyhlásili tretí z piatich stupňov vulkanickej výstrahy a vyzvali verejnosť, aby si v oblasti vzdialenej do dvoch kilometrov od krátera dávala pozor na padajúce sopečné kamene.

Kusacu-Širane je aktívny sopečný komplex, nachádzajúci sa na ostrove Honšu, približne 20 kilometrov severne od sopky Asama. Jeho najvyšší bod dosahuje nadmorskú výšku 2171 metrov nad morom. Tri z jeho kráterov sú zaliate kyslou, tyrkysovo sfarbenou vodou. Je súčasťou biosférickej rezervácie zapísanej v roku 1980 na zoznam UNESCO.

Komplex Kusacu-Širane vybuchol naposledy v decembri 1983.

V Japonsku sa nachádza 110 aktívnych sopiek, 47 z nich je monitorovaných.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.