< sekcia Zahraničie

Vo veku 113 rokov zomrel najstarší žijúci muž na svete

Na archívnej snímke stodvanásťročný Japonec Masazó Nonaka drží v rukách certifikát Guinnesovej knihy svetových rekordov, ktorá ho označila za najstaršieho žijúceho muža na svete počas slávnostnej ceremónie v meste Ašoro na ostrove Hokkaidó na severe Japonska. Foto: TASR/AP

Guinnessova kniha rekordov Japonca s menom Nonaka za najstaršieho žijúceho muža na svete uznala 10. apríla 2018, keď mal 112 rokov a 259 dní.

Sapporo 20. januára (TASR) - Japonec Masazó Nonaka, ktorého vlani v apríli uznala Guinnessova kniha rekordov za najstaršieho žijúceho muža na svete, zomrel v nedeľu ráno miestneho času vo veku 113 rokov. Informovala o tom agentúra Kjódó s odvolaním sa na jeho rodinu.

Nonaka, ktorý sa narodil 25. júla 1905 v meste Ašoro na severojaponskom ostrove Hokkaidó -- v tom istom roku Albert Einstein zverejnil svoju teóriu relativity --, zomrel vo svojom dome.

Guinnessova kniha rekordov Nonaku za najstaršieho žijúceho muža na svete uznala 10. apríla 2018, keď mal 112 rokov a 259 dní.

Podľa spomínanej britskej organizácie titul najstaršieho žijúceho muža v záznamoch patrí tiež Japoncovi. Džiroemon Kimura zomrel 12. júna 2013 vo veku 116 rokov a 54 dní.

Nanoko vyrastal vo veľkej rodine a po svojich rodičoch prevzal riadenie krčmy, ktorú teraz vedie jeho vnučka. Podľa jeho príbuzných sa Nonaka, ktorý bol na invalidnom vozíku, pravidelne kúpal v horúcich prameňoch a takisto si rád vychutnával sladkosti, pozeral televíziu a čítal noviny.

Jeho manželka, s ktorou mal Nonaka dvoch synov a tri dcéry, zomrela v roku 1992.

Za najdlhšie žijúceho človeka v záznamoch je považovaná Francúzka Jeanne Calmentová, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov a 164 dní.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.