Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Zahraničie

Vybuchla sopka Šinmoedake: Dym a popol chrlila až do výšky 2,6 km

Na archívnej snímke dym stúpa z krátera prebudenej sopky Šinmoedake. Foto: TASR/AP

Japonsko má 110 aktívnych sopiek, z toho 47 je neustále monitorovaných.

Tokio 22. júna (TASR) - Japonská sopka Šinmoedake v piatok vybuchla a vychrlila oblak hustého dymu a popola až do výšky 2,6 kilometra nad kráterom. K erupcii došlo menej než týždeň po silnom zemetrasení, ktoré postihlo západ Japonska, píše DPA.

Sopka Šinmoedake sa nachádza v prevažne vidieckej oblasti približne 985 kilometrov od metropoly Tokio na najjužnejšom japonskom ostrove Kjúšu. Od poslednej erupcie v marci tohto roka bola sopka pokojná, napriek tomu bol prístup k jej vrcholu vo výške 1421 metrov zakázaný.

Televízne zábery ukázali dym a popol vo vzduchu nad vrcholom tohto vulkánu, ktorý sa v roku 1967 objavil v bondovke pod názvom Žiješ len dvakrát (You Only Live Twice). Japonský meteorologický ústav JMA varoval, že v okolí vulkánu hrozí nebezpečenstvo padania skál či prúdu lávy, popola a plynu.

Japonsko má 110 aktívnych sopiek, z toho 47 je neustále monitorovaných. V septembri 2014 zahynulo pri erupcii vulkánu Ontake 63 ľudí. Išlo o najhoršiu bilanciu v krajine za uplynulých 90 rokov, uvádza agentúra Reuters.

V pondelok postihlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,1 okolie druhého najväčšieho japonského mesta Osaka. O život prišlo päť ľudí a ďalšie stovky utrpeli zranenia, pripomína DPA. Japonsko sa nachádza na území, kde sa stretávajú štyri tektonické platne, preto je často postihnuté zemetraseniami.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.