Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

Juhokórejský prezident: Trump si zaslúži Nobelovu cenu mieru

Severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in si podávajú ruky v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi 27. apríla 2018. Foto:

Munov komentár bol reakciou na gratulačný odkaz od vdovy po zosnulom juhokórejskom prezidentovi Kim Te-džungovi, v ktorom bývalá prvá dáma uvádza, že uvedené prestížne ocenenie si zaslúži Mun Če-in.

Soul 30. apríla (TASR) - Juhokórejský prezident Mun Če-in vyhlásil, že jeho americký náprotivok Donald Trump si zaslúži Nobelovu cenu mieru za svoje úsilie ukončiť patovú situáciu so Severnou Kóreou ohľadom jej programu jadrových zbraní. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters, citujúc kórejské zdroje.

"Prezident Trump by mal dostať Nobelovu cenu mieru. To, čo my potrebujeme, je iba mier," vyhlásil Mun Če-in na stretnutí vysoko postavených vládnych činiteľov, tvrdí predstaviteľ Modrého domu.

Munov komentár bol reakciou na gratulačný odkaz od vdovy po zosnulom juhokórejskom prezidentovi Kim Te-džungovi, v ktorom bývalá prvá dáma uvádza, že uvedené prestížne ocenenie si zaslúži Mun Če-in.

Piatkový summit Muna a severokórejského vodcu Kim Čong-una v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami predstavuje veľký krok smerom k zmierneniu napätia na Kórejskom polostrove a nastoleniu podmienok pre nadchádzajúce stretnutie Kima s Trumpom. To sa má podľa Washingtonu uskutočniť do jedného mesiaca.

V piatok išlo o historicky tretí summit oboch Kóreí - po predošlých stretnutiach Kimovho zosnulého otca Kim Čong-ila s bývalými juhokórejskými prezidentmi Kim Te-džungom v roku 2000 a Ro Mu-hjonom v roku 2007. Kim Te-džung získal za toto úsilie Nobelovu cenu mieru, všíma si spravodajská stanica France 24.

Mun Če-in v januári uviedol, že Trump "si zaslúži veľké uznanie za iniciatívu v otázke medzikórejských rozhovorov", čo by podľa neho mohlo byť "výsledkom sankcií a nátlaku (medzinárodného spoločenstva) pod vedením USA".

Trumpov predchodca Barack Obama získal Nobelovu cenu mieru v roku 2009, keď bol vo funkcii iba niekoľko mesiacov. Toto rozhodnutie mnohí vnímali ako unáhlené vzhľadom na to, že Obama okrem rétoriky spravil pre mierové úsilie málo. Okrem neho získali Nobelovu cenu mieru traja ďalší prezidenti USA - Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson a Jimmy Carter.