< sekcia Zahraničie

Južný Sudán a povstalci sa dohodli na bezpečnostných opatreniach

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kiir a Machar rokovali ešte pred dvoma týždňami v Addis Abebe, metropole Etiópie. Priame rokovania obnovili v čase stupňujúceho sa tlaku na ukončenie konfliktu, pri ktorom zahynuli desaťtisíce ľudí.

Chartúm 6. júla (TASR) - Juhosudánska vláda a povstalci sa v piatok počas mierových rokovaní v susednom Sudáne dohodli na bezpečnostných opatreniach, informovala agentúra DPA.

Mierové rokovania pokračujú od minulého týždňa, keď znepriatelené strany vyhlásili prímerie. Porušili ho už ale niekoľko hodín po tom, čo 30. júna nadobudlo platnosť.

Hoci ešte neexistuje dohoda o zdieľaní moci, súperiace strany sa v piatok dohodli na kľúčových otázkach vrátane odstránenia vojakov z civilných centier, časového rámca na zjednotenie ozbrojených síl a spoločného prechodného bezpečnostného výboru.

Juhosudánsky prezident Salva Kiir a jeho politický rival Riek Machar podpísali trvalú dohodu o prímerí 27. júna v sudánskej metropole Chartúm. Opakované pokusy uzavrieť prímerie či mier v takmer päť rokov trvajúcom ozbrojenom konflikte v Južnom Sudáne doposiaľ vždy zlyhali.

Kiir a Machar rokovali ešte pred dvoma týždňami v Addis Abebe, metropole susednej Etiópie. Priame rokovania obnovili v čase stupňujúceho sa tlaku na ukončenie konfliktu, pri ktorom zahynuli desaťtisíce ľudí a vytvorila sa najväčšia utečenecká kríza v Afrike od genocídy v Rwande v roku 1994.

Machar utiekol z Južného Sudánu, keď sa v hlavnom meste rozpútali v júli 2016 nové boje, čím sa ukončil krátky pokus dosiahnuť mier, počas ktorého znova prevzal post Kiirovho zástupcu.

Na ropu bohatý Južný Sudán nadobudol nezávislosť od Sudánu až v roku 2011 a stal sa tak najmladším štátom sveta. Koncom roka 2013 však v krajine vypukla občianska vojna po tom, ako prezident Kiir obvinil vtedajšieho viceprezidenta Machara, že pripravuje prevrat. Konflikt si vyžiadal už desaťtisíce životov a vyhnal z domovov niekoľko miliónov ľudí.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.