Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia Zahraničie

Severná Kórea vypálila nad Japonské more šiestu raketu krátkeho doletu

Juhokóarejské rakety Mock Scud-B vystavené vo War Memorial Museum v Soule Foto: TASR/AP

Severná Kórea vypálila dnes zo svojho východného pobrežia ďalšiu raketu krátkeho doletu, ktorá dopadla do Japonského mora.

Soul 20. mája (TASR) - Severná Kórea vypálila dnes zo svojho východného pobrežia ďalšie dve rakety krátkeho doletu, ktoré dopadli do Japonského mora. KĽDR súčasne odsúdila Južnú Kóreu za kritiku toho, čo Pchjongjang označuje za "legitímne vojenské cvičenie".

Juhokórejské ministerstvo obrany dnes informovalo, že Severná Kórea vypálila jednu raketu krátkeho doletu dnes medzi 11.00 a 12.00 h miestneho času a druhú medzi 16.00 a 17.00 h miestneho času. Ako pripomína agentúra Reuters, KĽDR za posledné tri dni vypálila už šesť rakiet s predpokladaným doletom do 120 kilometrov.

Ako spresnila juhokórejská agentúra Jonhap, KĽDR vypálila raketu krátkeho doletu KN-02. Dodala, že juhokórejské vojenské velenie situáciu a jej vývoj veľmi pozorne sleduje.

Kancelária juhokórejskej prezidentky dnes dopoludnia - po odpálení piatej rakety krátkeho doletu v priebehu troch dní - apelovala na vedenie KĽDR, aby prestalo s vyostrovaním napätia na Kórejskom polostrove.

Severokórejské vedenie však vydalo vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že "intenzívne vojenské cvičenie je zamerané na posilnenie našej obrannej kapacity" voči rastúcim vojnovým tlakom USA a Južnej Kórey, čo "je legitímne právo každého suverénneho štátu".

V sobotu a v nedeľu KĽDR vypálila štyri rakety krátkeho doletu, ktoré rovnako ako tie dve dnešné dopadli do Japonského mora.

Juhokórejské zdroje uvádzajú, že Severná Kórea má stovky rakiet krátkeho a stredného doletu.

Napätie na Kórejskom polostrove sa vystupňovalo koncom minulého roka po tom, ako KĽDR otestovala balistickú raketu dlhého doletu a znovu vo februári tohto roku, keď uskutočnila svoju tretiu jadrovú skúšku.

V posledných týždňoch došlo k miernemu upokojeniu situácie a k slovu sa opäť dostali opatrné pokusy o riešenie sporov prostredníctvom diplomacie. Podľa juhokórejských analytikov najnovšie kroky KĽDR sú taktikou, ktorou svetu naznačuje ochotu vyjednávať, ale súčasne aj prejavom snahy "zachovať si tvár".

Agentúra Reuters však konštatuje, že nádej v uskutočnenie rokovaní medzi KĽDR a USA je malá, keďže Washington trvá na tom, aby sa Pchjongjang vzdal svojho jadrového zbrojenia, čo zasa Severná Kórea odmieta.