< sekcia Zahraničie

K národnej ankete o Sorosovom migračnom pláne sa vyjadril sám Soros

Na archívnej snímke americký biznismen a filantrop maďarsko-židovského pôvodu GEORGE SOROS. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podla Sorosa je tragédiou Maďarska, že jeho vláda sa snaží zachovať svoju moc vzbudzovaním nenávisti a zavádzaním obyvateľstva.

Budapešť 20. novembra (TASR) - Národná anketa o migračnom pláne Georgea Sorosa, ktorú maďarská vláda začala rozosielať občanom Maďarska 9. októbra, je plná zavádzaní a zrejmých klamstiev. Podľa maďarskej komerčnej televízie ATV to uviedol sám americký finančník maďarského pôvodu vo vyhlásení zverejnenom v pondelok hovorcom Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF) Csaba Csontos.

V ankete, ktorej odpovede by mali občania vrátiť do 24. novembra, sa maďarská vláda občanov pýta, či súhlasia:

-- aby v zmysle Sorosovho plánu prijala Európska únia na svoje územie, a teda aj do Maďarska, ročne celkom jeden milión prisťahovalcov;

-- aby boli zbúrané hraničné zábrany a otvorené hranice;

-- aby prisťahovalcov zo západnej Európy rozdelili na základe kvót do ostatných, teda aj východoeurópskych krajín;

-- aby prisťahovalcom bola platená podpora;

-- aby prisťahovalci boli trestaní za trestné činy miernejšie;

-- aby jazyk a kultúra európskych krajín boli v záujme zrýchlenia integrácie prisťahovalcov potlačené do úzadia;

-- aby krajiny, ktoré odmietajú prisťahovalectvo, boli tvrdo postihované.


V dokumente Soros k štyrom prvým otázkam spresnil svoje vyhlásenia a vyvrátil závery, ktoré z nich maďarský kabinet vyvodil. Poprel, že by riadil proces zákonodarstva EÚ, a zdôraznil, že rozhodnutia týkajúce sa prisťahovalcov a migrantov prijímajú členské krajiny Únie a jej inštitúcie, ktorých súčasťou je aj Maďarsko.

V prípade posledných troch otázok uviedol, že sa zakladajú na klamstve, a že on nikdy nič také nevyhlásil.

Soros v rozhovore pre pondelňajšie vydanie britského ekonomického denníka The Financial Times podľa Csontosa uviedol, že doposiaľ odmietal komentovať útoky premiéra Viktora Orbána. Teraz sa však už domnieva, že sa musí ozvať, pretože maďarská vláda sa mu začala vyhrážať tajnými službami a má obavy o bezpečnosť pracovníkov občianskych organizácií, ktoré sú podporované jeho nadáciou OSF.

"Je tragédiou Maďarska, že jeho vláda sa snaží zachovať svoju moc vzbudzovaním nenávisti a zavádzaním obyvateľstva," citoval Sorosa pre spravodajský server 168óra.hu hovorca OSF.