< sekcia Zahraničie

Kanada odkázala Maďarsku, že sa bojí o osud Stredoeurópskej univerzity

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Stredoeurópskej univerzity CEU je podľa slov veľvyslankyňa Kanady I. Poupartová medzinárodne uznávanou univerzitou a jej spoločenstvo tvorí 130 krajín sveta.

Budapešť 4. mája (TASR) - Obavy o osud Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Maďarsku vyjadrila dnes v Budapešti vo vyhlásení veľvyslankyňa Kanady Isabelle Poupartová, informoval spravodajský server 24.hu.

V dokumente, na ktorý upozornila samotná CEU, sa uvádza, že Kanada sleduje s obavami úpravy vysokoškolského zákona. "Tie môžu ohroziť v Maďarsku slobodu vzdelávania i fungovanie CEU," píše veľvyslankyňa, ktorá pripomenula, že veľvyslanectvo pozorne sledovalo silné a vytrvalé reakcie v Maďarsku i v zahraničí s cieľom podporiť slobodu vzdelávania a zachovania CEU.

"Kanada ako dlhodobý priateľ a spojenec Maďarska podporuje vytvorenie konštruktívneho dialógu, ktorý by viedol k rýchlemu a účinnému vyriešeniu tejto záležitosti," dodala kanadská diplomatka.

CEU je podľa jej slov medzinárodne uznávanou univerzitou. Jej spoločenstvo tvorí 130 krajín sveta, členom je aj množstvo kanadských študentov i pedagógov.

"Kanada rozhodne podporuje nenahraditeľnú úlohu univerzít, občianskych organizácií a slobodnej tlače, ktorú zohrávajú v otvorených, prosperujúcich, inkluzívnych a demokratických spoločnostiach," uzatvára Poupartová.

Novela vysokoškolského zákona prijatá 4. apríla nariaďuje, že zahraničná univerzita môže pôsobiť na maďarskom území jedine v prípade, ak funguje aj v štáte svojho pôvodu. Ďalej podľa nových pravidiel bude pre fungovanie univerzity potrebné uzatvoriť medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou.

Podľa kritikov je pôvodným cieľom vlády premiéra Viktora Orbána znemožniť touto právnou úpravou fungovanie CEU, ktorú financuje americký finančník maďarského pôvodu George Soros. Proti uvedeným zmenám zorganizovali v Budapešti viacero demonštrácií. Na najväčšiu z nich prišlo 9. apríla 80.000 ľudí. Európska komisia (EK) poslala maďarskej vláde formálny list obsahujúci právnu analýzu. Je to prvý krok k začatiu právneho konania voči členskému štátu pre porušenie legislatívy EÚ.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.