< sekcia Zahraničie

Kandidáti na prezidenta ČR sa v debate hádali o migrácii

Úradujúci český prezident Miloš Zeman a protikandidát na českého prezidenta Miloš Zeman (vpravo) počas televíznej debaty pred druhým kolom prezidentských volieb 23. januára 2018 v Prahe. Do druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční 26. a 27. januára, postúpili Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto: TASR/AP

Debata na Prime bola jedným z dvoch duelov pred rozhodujúcim druhým kolom prezidentských volieb v Česku.

Praha 24. januára (TASR) - Miloš Zeman a Jiří Drahoš si počas utorňajšej debaty na obrazovkách televízie Prima vymieňali názory aj na tému migrácie."Som rád, že českí politici - až na jednu výnimku, ktorá sa volá Jiří Drahoš - súhlasia s tým, že by sme migrantov prijímať nemali," vyhlásil Zeman a pripomenul pritom prejav z minulého roka, v ktorom podľa súčasného prezidenta Drahoš povedal, že prijať 2600 migrantov nie je pre Česko problém.

Bývalý šéf Akadémie vied ČR na to reagoval: "Vaše interpretácie niektorých viet sú úplne úžasné... kvóty odmietam od úplného začiatku." Doplnil tiež, že úradujúci prezident mu uvedený názor len podsúva. Ďalej sa Zemana opýtal, čo v pozícii prezidenta urobil proti tomu, aby bola ČR nútená kvóty prijať, a dodal, že "migrácia sa nerieši v Číne ani v Rusku".

Zeman oponoval, že sa rozhovorov o kvótach zúčastnil, a ozrejmil, že do Pekingu a Moskvy odcestoval kvôli rokovaniam o obchodoch, a nie o utečeneckých kvótach.

Ako informoval spravodajský server iDNES.cz, kandidáti rozoberali aj problematiku fajčenia v reštauráciách.

Zeman sa svojho súpera v tejto súvislosti opýtal aj na jeho názor na zákaz fajčenia v reštauráciách. Drahoš mu odvetil, že by si dokázal predstaviť výnimku zo zákazu pre malé krčmy na vidieku. "Výnimočne sa zhodujeme," reagoval na to Zeman.

Debata na Prime bola jedným z dvoch duelov pred rozhodujúcim druhým kolom prezidentských volieb v ČR. Ďalšia debata sa uskutoční tento štvrtok v Českej televízii.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.