Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Tisíce Kataláncov žiadali v uliciach Barcelony predčasné voľby

Desiatky tisíc Kataláncov vyšli v nedeľu 19. októbra 2014 do ulíc Barcelony, aby vyzvali na predčasné regionálne voľby Foto: TASR/AP

Predčasné voľby do regionálneho parlamentu by sa podľa účastníkov demonštrácie mali konať v najbližších troch mesiacoc

Madrid 19. októbra (TASR) - Desiatky tisíc Kataláncov vyšli dnes do ulíc Barcelony, aby vyzvali na predčasné regionálne voľby po tom, ako vláda v Madride označila plánované referendum o nezávislosti Katalánska za protizákonné.

Časť účastníkov bola oblečená v žltých tričkách a v rukách mali červeno-žlté katalánske vlajky s modrým cípom s bielou hviezdou. Niesli aj transparenty s nápismi: "Teraz je čas" a "Sme pripravení".

Predčasné voľby do regionálneho parlamentu by sa podľa účastníkov demonštrácie mali konať v najbližších troch mesiacoch, tak, aby "sme na jar roku 2015 mali už nový parlament".

Ak by prezident regionálnej správy Artur Mas vyhovel požiadavkám demonštrantov a vypísal predčasné voľby, táto situácia by vyhovovala skôr radikálnejším stranám, napríklad Republikánskej ľavicovej strane Katalánska (ERC), ktorá je teraz koaličným partnerom Masovej strany Konvergencia a jednota (CiU).

Mas bol nútený zrušiť referendum o nezávislosti Katalánska, naplánované na 9. novembra, po tom, ako jeho zákonnosť napadla španielska vláda na ústavnom súde. Ten pozastavil konanie referenda, kým vo veci nerozhodne - čo však môže trvať aj roky.

V daný deň sa však vo volebných strediskách v Katalánsku predsa len bude hlasovať - zákon totiž Masovi podľa jeho slov umožňuje uskutočniť "konzultáciu s občanmi", ktorá zmapuje postoj obyvateľstva k odtrhnutiu regiónu.

Toto vládne rozhodnutie však podľa jeho slov vyvolalo rozkol v radoch katalánskych strán podporujúcich referendum o odtrhnutí.

Separatisti v bohatom Katalánsku, ktoré má 7,5 milióna obyvateľov, sa už niekoľko rokov usilujú o hlasovanie o odtrhnutí od Španielska a vytvorení nového štátu. Španielska vláda ale trvá na tom, že o odtrhnutí jednej časti štátu má podľa ústavy právo rozhodovať celá krajina.