< sekcia Zahraničie

Katalánsky parlament odložil hlasovanie o novom premiérovi

Roger Torrent. Foto: TASR/AP

Predseda katalánskeho parlamentu uviedol, že zasadnutie opäť zvolá, keď sa španielske úrady zaručia, že do volieb katalánskeho premiéra nebudú zasahovať.

Madrid 30. januára (TASR) - Katalánsky parlament odložil hlasovanie o novom premiérovi, plánované na utorok. Podľa predsedu parlamentu Rogera Torrenta je však aj naďalej jediným kandidátom bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont, informuje agentúra Reuters.

"Dnešná zasadnutie bolo odložené, ale za žiadnych okolností nebolo zrušené... iný kandidát nebude navrhnutý," povedal Torrent v utorok na tlačovej konferencii. Dodal, že zasadnutie opäť zvolá, keď sa španielske úrady zaručia, že do volieb katalánskeho premiéra "nebudú zasahovať".

Španielsky premiér Mariano Rajoy krátko predtým vyzval katalánsky parlament, aby nepresadzoval kandidatúru Puigdemonta, ktorý je v exile v Bruseli. Podľa Rajoya by pre šéfa parlamentu Torrenta bolo "najrozumnejšie", aby navrhol "čistého kandidáta" ochotného dodržiavať zákony a pracovať na tom, aby sa Katalánsko vrátilo do normálu.

Rajoy podľa agentúry AP dodal, že Torrent bude čeliť právnym následkom, ak neuposlúchne verdikt španielskeho Ústavného súdu, ktorý zakázal Puigdemontovo zvolenie za premiéra v jeho neprítomnosti. Ústavný súd takisto vyhlásil, že Puigdemont sa môže riadne zúčastniť na zasadnutí len vtedy, ak mu to povolí sudca.

Puigdemont trvá na tom, že španielske justičné orgány a vláda v Madride mu bránia vo vykonávaní mandátu poslanca katalánskeho parlamentu i (mandátu) kandidáta na funkciu predsedu vlády. Žiada preto predsedu parlamentu o ochranu a prijatie opatrení nutných na zabezpečenie výkonu práv parlamentu i všetkých jeho členov.

Voľby do katalánskeho parlamentu vyhrala síce centristická strana Občania, ktorá odmieta odštiepenie sa Katalánska od Španielska, ale trojica politických strán bojujúcich za nezávislosť regiónu od Madridu má v parlamente absolútnu väčšinu - 70 zo 135 poslaneckých mandátov.

Puigdemontovi, ktorý žije v Bruseli od októbra minulého roka, pri návrate do Španielska hrozí zatknutie a stíhanie za poburovanie, spreneveru verejných prostriedkov a korupciu.

Vláda v Madride víta odklad hlasovania o novom katalánskom premiérovi


Španielska vláda víta rozhodnutie predsedu katalánskeho parlamentu Rogera Torrenta odložiť na utorok naplánované hlasovanie katalánskych poslancov o novom premiérovi. S odvolaním sa na nemenovaný zdroj v španielskej vláde o tom informovala agentúra AP. Zdroj dodal, že tlak vyvíjaný španielskou vládou a súdmi "zabránil výsmechu našej demokracie".

V súvislosti so zasadnutím parlamentu vládla v okolí jeho sídla v centre Barcelony napätá atmosféra.

V blízkosti budovy a okolí boli rozmiestnené posilnené hliadky polície a nad oblasťou prelietavali vrtuľníky. Cieľom akcie bolo zabrániť kandidátovi na funkciu premiéra Carlesovi Puigdemontovi v jeho prípadnom príchode do parlamentu. Kontroly na hraniciach Španielska posilnilo ministerstvo vnútra už pred niekoľkými dňami v snahe prekaziť Puigdemontovi návrat z Belgicka, kam ušiel koncom októbra pred súdnym vyšetrovaním.

Pred budovou katalánskeho parlamentu v centre Barcelony sa v utorok dopoludnia zišlo aj niekoľko stoviek prívržencov nezávislosti regiónu, pričom mnohí z nich mali masky s Puigdemontovou tvárou a vykrikovali: "Puigdemont je náš prezident!" Neďaleko sa však konalo aj zhromaždenie ľudí podporujúcich zotrvanie Katalánska vo zväzku so Španielskom.

Torrent v utorok na tlačovej konferencii vyhlásil, že "dnešné zasadnutie bolo odložené, ale za žiadnych okolností nebolo zrušené... iný kandidát nebude navrhnutý". Dodal, že zasadnutie opäť zvolá, keď sa španielske úrady zaručia, že "nebudú zasahovať" do volieb katalánskeho premiéra. Potvrdil, že jediným kandidátom na tento post je naďalej Carles Puigdemont.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.