< sekcia Zahraničie

Katolíci v Alžírsku blahorečia zavraždených francúzskych mníchov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vatikán v januári tohto roku vyhlásil, že mnísi sú mučeníci za svoju vieru - spolu s ďalšími 12 ľuďmi, ktorých zavraždili v Alžírsku v rokoch 1994-1996, vrátane francúzskeho biskupa Pierra Claverieho.

Oran 5. decembra (TASR) - Katolícka cirkev v Alžírsku v sobotu vyhlási za blahorečených sedem francúzskych mníchov a 12 ďalších duchovných, ktorí zahynuli počas tamojšej občianskej vojny. Ide o prvú udalosť svojho druhu v tejto moslimskej krajine, informovala v stredu tlačová agentúra AFP.

Skupinu mníchov - trapistov - uniesli v marci 1996 z Kláštora Panny Márie Atlaskej, ležiaceho približne 80 kilometrov od alžírskeho hlavného mesta Alžír, islamskí ozbrojenci. Odseknuté hlavy mníchov boli objavené o dva mesiace neskôr. Ich zabitie ohlásila povstalecká Ozbrojená islamská skupina (GIA).

Vatikán v januári tohto roku vyhlásil, že mnísi sú mučeníci za svoju vieru - spolu s ďalšími 12 ľuďmi, ktorých zavraždili v Alžírsku v rokoch 1994-1996, vrátane francúzskeho biskupa Pierra Claverieho, hlavy oranskej diecézy.

Claverie, ktorý sa usiloval o zlepšenie vzťahov medzi rôznymi vierovyznaniami, bol zavraždený pri bombovom útoku v roku 1996. Päť ďalších duchovných a šesť žien z Belgicka, Francúzska, Španielska a Tuniska zastrelili v rokoch 1994-1995.

Počas občianskej vojny, ktorú viedli v Alžírsku v rokoch 1991-2002 islamisti a bezpečnostné sily, prišlo o život približne 200.000 ľudí. Toto obdobie si vyslúžilo prezývku "čierne desaťročie".

Alžírske úrady dali v apríli Vatikánu oficiálne povolenie na blahorečenie zmienených osôb v tejto severoafrickej krajine. Akt povedie pápežský vyslanec Giovanni Angelo Becciu. Blahorečenie je prvým krokom k rímskokatolíckej svätosti.