Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Zahraničie

B. Kavanaugh: Nikdy som nikoho sexuálne nenapadol

Na archívnej snímke Brett Kavanaugh a Donald Trump. Foto: TASR/AP

Profesorka z Kalifornie Christine Blaseyová Fordová tvrdí, že Kavanaugh ju sexuálne napadol na večierku, keď boli na strednej škole.

Washington 25. septembra (TASR) - Brett Kavanaugh, nominant prezidenta Donalda Trumpa na nového sudcu Najvyššieho súdu USA, v pondelok vyhlásil, že nikdy nikoho sexuálne nenapadol. V rozhovore pre televíznu stanicu Fox News uviedol, že "vždy sa k ženám správal dôstojne a s rešpektom".

Profesorka z Kalifornie Christine Blaseyová Fordová tvrdí, že Kavanaugh ju sexuálne napadol na večierku, keď boli na strednej škole. Iná žena, Deborah Ramirezová, hovorí, že sa pred ňou obnažoval na večierku na internáte počas štúdia na vysokej škole.

Kavanaugh (53) obe obvinenia popiera. Podľa jeho slov nikdy neurobil nič také, z čoho ho obviňujú, a pohlavný styk mal až "veľa rokov" po strednej škole.

Uviedol, že na televízny rozhovor pred hlasovaním senátneho výboru o jeho nominácii privolil s cieľom očistiť svoje meno. Na rozhovore sa zúčastnila aj jeho manželka Ashley, ktorá ho podporila.

Aj prezident Trump vyslovil plnú podporu svojmu nominantovi a obvinenia voči nemu označil za "úplne politické". Vyjadril pritom nádej, že Kavanaugha "rýchlo" potvrdia ako nového sudcu Najvyššieho súdu USA.

Trumpovho nominanta musí najprv schváliť justičný výbor Senátu a potom aj celý Senát, ktorý tesne kontroluje prezidentova Republikánska strana, pripomína agentúra DPA.

Kavanaugh je známy svojimi konzervatívnymi postojmi. Jeho vymenovanie už pred zverejnením obvinení odmietli opoziční demokrati, ktorí sa obávajú, že na Najvyššom súde USA sa tým na desaťročia upevní konzervatívna väčšina.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.