< sekcia Zahraničie

Víťazom opakovaných prezidentských volieb v Keni je prezident Kenyatta

Kenský prezident Uhuru Kenyatta. Foto: TASR/AP

Úradujúci Pprezident získal 98 percent hlasov, podporilo ho 7,5 milióna voličov, vyplýva z pondelkového vyhlásenia šéfa volebnej komisie Wafulu Chebukatiho.

Nairobi 30. októbra (TASR) - Víťazom opakovaných prezidentských volieb v Keni sa v pondelok stala úradujúca hlava štátu Uhuru Kenyatta. Informovala o tom agentúra AP a dodala, že voľby vo veľkej miere bojkotovala opozícia a jej stúpenci.

Prezident získal 98 percent hlasov, podporilo ho 7,5 milióna voličov, vyplýva z pondelkového vyhlásenia šéfa volebnej komisie Wafulu Chebukatiho.

Kenský opozičný líder Raila Odinga označil v nedeľu (29. októbra) opakované prezidentské voľby v krajine za frašku a vyzval na ich opätovné uskutočnenie v priebehu 90 dní. Odinga zdôraznil, že štvrtkové (26. októbra) opakované voľby nemôžu byť platné vzhľadom na nízku účasť voličov. Súčasný prezident Uhuru Kenyatta okrem toho nemal skutočného protikandidáta, keďže Odinga ako hlavný opozičný líder hlasovanie bojkotoval.

Podľa Odingu úradujúci prezident nemohol - vzhľadom na nízku, len zhruba tretinovú účasť - reálne získať viac než 3,5 milióna hlasov.

Kenyatta zvíťazil už v prezidentských voľbách v auguste, ktorých výsledky následne anuloval najvyšší súd.
-

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.