< sekcia Zahraničie

Kerry a Lavrov sa dohodli na predĺžení prímeria v Sýrii o 48 hodín

Americký minister zahraničných vecí John Kerry (vľavo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Hovorca rezortu diplomacie USA Mark Toner však pripustil, že USA disponujú informáciami o ojedinelom porušovaní prímeria oboma stranami.

Washington 14. septembra (TASR) - Šéfovia americkej a ruskej diplomacie John Kerry a Sergej Lavrov sa dnes dohodli na predĺžení prímeria v Sýrii o ďalších 48 hodín. Informáciu priniesli tlačové agentúry Reuters a MTI s odvolaním sa na americký rezort obrany.

Ako vyplýva z komuniké ministerstva zahraničných vecí vo Washingtone, obaja šéfdiplomati sa dnes v telefonickom rozhovore zhodli na tom, že prímerie, ktoré vstúpilo do platnosti v pondelok večer a platí pre celé územie Sýrie, sa vcelku dodržiava, ako aj na tom, že sa vďaka nemu znížilo násilie v krajine sužovanej občianskou vojnou.

Hovorca rezortu diplomacie USA Mark Toner však pripustil, že USA disponujú informáciami o ojedinelom porušovaní prímeria oboma stranami.

Ako informoval prvý námestník operačného odboru ruského generálneho štábu generál Viktor Poznichir, do dnešného rána zaznamenali 60 prípadov porušenia prímeria.

Súčasne informoval o úderoch ruského letectva na postavenia Islamského štátu severne od Palmýry, pri ktorých prišlo o život 250 islamistov a došlo aj k zničeniu najmenej 15 nákladných vozidiel vybavených prostriedkami protivzdušnej obrany.