Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Zahraničie

Kerryho znepokojilo, že Čína si nárokuje na územia v Juhočínskom mori

Americký minister zahraničných vecí John Kerry (vľavo) si podáva ruku so svojím čínskym rezortným partnerom Wang I pred ich stretnutím v Pekingu 16. mája 2015. Kerry uviedol, že Spojené štáty sú znepokojené rýchlosťou, s akou Čína rozširuje svoje územie v Juhočínskom mori a vyzvali Peking, aby prispel k zníženiu napätia v tejto oblasti a zlepšeniu vyhliadok na diplomatické riešenie. Foto: TASR/AP Photo

Územné nároky však vzniesli aj Filipíny, Taiwan, Malajzia, Brunej a Vietnam.

Peking 16. mája (TASR) - Spojené štáty sú znepokojené rýchlosťou, s akou Čína rozširuje svoje územie v Juhočínskom mori a vyzvali Peking, aby prispel k zníženiu napätia v tejto oblasti a zlepšeniu vyhliadok na diplomatické riešenie. Na spoločnej tlačovej konferencii so svojím čínskym rezortným partnerom Wangom I to dnes v Pekingu povedal americký minister zahraničných vecí John Kerry, uviedla agentúra DPA.

Ministri sa podľa Kerryho zhodli na tom, že región potrebuje diplomaciu a nie vojenskú silu. Wang I však zároveň konštatoval, že "odhodlanosť Číny chrániť svoju vlastnú suverenitu a územnú celistvosť je pevná ako skala a neotrasiteľná". Týka sa to aj súostrovia Nan-ša, čo je čínsky názov pre Spratlyho ostrovy.

Čína si nárokuje na približne 90 percent rozlohy Juhočínskeho mora. Územné nároky však vzniesli aj Filipíny, Taiwan, Malajzia, Brunej a Vietnam. V tejto situácii rastú obavy, že Peking plánuje zaviesť obmedzenia pre leteckú a námornú dopravu hneď po tom, ako dokončí rekultivačné a ďalšie práce na siedmich sporných ostrovoch.

Ministerstvo obrany USA zverejnilo nedávno správu, podľa ktorej Čína na Spratlyho ostrovoch umelo rozširuje útesy pieskom a ďalším materiálom z morského dna, pričom na takto získanom území mieni vybudovať pristávacie dráhy pre lietadlá a lodné prístaviská. Majú tam byť umiestnené i radary včasného varovania. Len vlani takto Čína získala územie s rozlohou 200 hektárov, tvrdí Pentagón.

Podľa amerického think tanku Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS), ktorý sa odvoláva na analýzu satelitných snímok, na kroky Číny podobne reagoval Vietnam, ktorý v rokoch 2011-15 umelo rozšíril útesy pod svojou kontrolou o asi osem hektárov. Na tomto území boli pravdepodobne rozmiestnené aj vojenské zariadenia.

Denník Wall Street Journal v tejto súvislosti napísal, že USA by mohli na uvedený vývoj reagovať napríklad demonštratívnym vyslaním vojnových lodí do oblasti Juhočínskeho mora nárokovanej Čínou. Rezort čínskej diplomacie vyjadril z takýchto úvah "hlboké znepokojenie" a požiadal Washington o vysvetlenie.

Kerry sa dnes k otázke vyslania vojenských lodí USA nevyjadril. Na tlačovej konferencii len konštatoval, že otvorená diskusia o kontroverzných témach to patrí k silnej stránke vzťahov medzi USA a Čínou.