Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 13. máj 2024Meniny má Servác
< sekcia Zahraničie

KĽDR na summite obhajovala vojenské opatrenia

Raketa odpálená z KĽDR. Foto: TASR/AP

KĽDR tvrdí, že nedávny test podmorského jadrového dronu Haeil-5-23 v Japonskom mori bol odpoveďou na spoločné námorné vojenské cvičenie Južnej Kórey, USA a Japonska.

Kamala 22. januára (TASR) – Severná Kórea (KĽDR) obhajovala posilňovanie svojej armády počas summitu Hnutia nezúčastnených krajín (NAM) v Ugande ako oprávnený výkon práv suverénneho štátu čeliaceho vojenskej konfrontácii s Washingtonom, uviedli severokórejské štátne médiá. TASR správu prebrala od agentúry Jonhap.

"Kórejský polostrov je očividne cieľom vážneho ohrozenia práva suverénnej krajiny na nezávislosť, život a rozvoj." Podľa severokórejskej tlačovej agentúry KCNA to na summite NAM vyhlásil hlavný vyslanec KĽDR a námestník ministerky zahraničných vecí Kim Son-jong. Severná Kórea svoju obranu údajne posilňuje v reakcii na "nebezpečné vojenské kroky" USA a ich spojencov.

KĽDR tvrdí, že nedávny test podmorského jadrového dronu Haeil-5-23 v Japonskom mori bol odpoveďou na spoločné námorné vojenské cvičenie Južnej Kórey, USA a Japonska.

Počas summitu NAM 15. až 20. januára v ugandskej metropole Kamala sa Kim stretol aj s bieloruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Alejnikom. Témou ich rozhovoru bolo prehlbovanie spolupráce oboch krajín, uviedlo bieloruské ministerstvo. Podrobnosti nie sú známe, podľa pozorovateľov však témou mohlo byť nasadenie severokórejských robotníkov v Bielorusku alebo trojstranná spolupráca zahŕňajúca aj Rusko.

NAM vzniklo v roku 1961. Združuje 120 štátov, ktoré oficiálne nie sú členmi žiadneho mocenského bloku.