< sekcia Zahraničie

Zranený severokórejský dezertér sa prebral z bezvedomia

Lekári sa skláňajú na neznámou zranenou osobou, zrejme severokórejským vojakom, ktorý prebehol v pondelok 13. novembra 2017 cez demilitarizovanú zónu do Južnej Kórey. Druhý zľava je juhokórejský vojak. Foto: TASR/AP

Zranený severokórejský dezertér sa prebral z bezvedomia.

Soul 21. novembra (TASR) - Severokórejský vojak, ktorému sa minulý týždeň podarilo prebehnúť cez demilitarizovanú zónu do Južnej Kórey, avšak pri dezercii utrpel vážne zranenia, sa v utorok prebral z bezvedomia. S odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia juhokórejskej vlády o tom informovala agentúra Jonhap.

"Vojak prišiel k vedomiu a požiadal o možnosť pozerať televíziu," uviedol nemenovaný vládny zdroj. Ďalej povedal, že s ohľadom na duševnú pohodu vojaka sa mu rozhodli premietať juhokórejské filmy. Zbeh je podľa jeho slov momentálne už schopný tlmočiť svoje požiadavky zdravotníkom. "V súčasnosti sa domnievame, že pacient už vážny stav prekonal," dodal.

Severokórejský vojak minulý pondelok, 13. novembra, prebehol do juhokórejskej časti demilitarizovanej zóny cez Spoločnú bezpečnostnú oblasť (JSA). Ide o jediné miesto, kde sa obe Kórey priamo stretávajú, pričom jeho stredom prechádza demarkačná línia. Na zbeha pri dezercii vystrelili jeho severokórejskí kolegovia dovedna 40-krát, pričom trafiť sa im ho podarilo päť či šesť ráz.

Zásahy dostal do lakťa, ramena i brucha. Podľa juhokórejskej armády vojak najprv šoféroval džíp, následne z vozidla vysadol a prebehol cez JSA na juhokórejskú stranu demilitarizovanej zóny. Juhokórejskí vojaci ho našli pod hromadou lístia.

Vojaka potom vrtuľníkom previezli do fakultnej nemocnice v meste Suwon južne od metropoly Soul, kde sa podrobil dvom veľkým operáciám. Chirurgovia mu minulý piatok odstránili z tela desiatky parazitov vrátane 27 centimetrového červa. Podľa zahraničných médií sa im tak prostredníctvom jeho stavu naskytol nevšedný pohľad na pomerne úbohú úroveň zdravotníctva i výživy v KĽDR.

Personál nemocnice sa rozhodol prispieť k stabilizácií duševného stavu vojaka, ktorého údajne sužuje strach a ťažké psychické vypätie, aj tým, že mu v izbe zavesil juhokórejskú vlajku. Nemocnica zbehovi podľa zdroja agentúry Jonhap tiež poskytuje psychoterapiu.

Totožnosť muža doposiaľ nezverejnili. Viaceré juhokórejské média však uviedli, že samotný zbeh sa identifikoval ako 25-ročný severokórejský vojak. Juhokórejská armáda však takéto správy poprela, pričom uviedla, že vojaka ešte len musí vypočuť a zistiť jeho totožnosť.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.