< sekcia Zahraničie

Kliniku v Sýrii, ktorej pomáhajú Lekári bez hraníc, zničil nálet

Na archívnej snímke ruský stíhací bombardér SU-24M, vyzbrojený laserom navádzanými bombami, štartuje z leteckej základne Hmeimim v Sýrii. Foto: TASR/AP

Zasiahnutá nemocnica mala kapacitu 30 lôžok, dve operačné sály, ambulanciu a pohotovosť. Pracovalo v nej 54 zamestnancov.

Bejrút 15. februára (TASR) - Takmer 50 civilistov prišlo o život a množstvo ďalších utrpelo zranenia pri náletoch, ktoré zasiahli na severe Sýrie prinajmenšom päť zdravotníckych zariadení a dve školy. Uviedol to dnes generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun, ktorého citoval hovorca OSN Farhán Hak.

Hovorca spresnil, že medzi obeťami útokov sú aj deti. Dodal, že Pan Ki-mun útoky označil za "do oči bijúce porušovanie medzinárodného práva", ktoré len "ďalej degraduje už aj tak zdevastovaný systém zdravotnej starostlivosti a bráni v prístupe k vzdelaniu v Sýrii".

Pan Ki-mun ďalej povedal, že takéto útoky "vrhajú tieň na záväzky", na ktorých sa 11. februára dohodli delegáti svetových mocností. Tí sa na Mníchovskej konferencii zaviazali k implementácii celoštátneho zastavenia nepriateľských akcií v Sýrii v priebehu jedného týždňa a tiež ukončenia útokov na civilistov.

Nálet v meste Maarat Numán v provincii Idlib na severe Sýrie zničil dnes provizórnu kliniku podporovanú humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (MSF). Organizácia následne informovala o siedmich obetiach, z toho piatich pacientoch a dvoch zamestnancoch kliniky a ďalších minimálne ôsmich nezvestných.

Nálet na kliniku podľa Damasku vykonalo americké letectvo
V susednej provincii Aleppo v meste Azáz, pri tureckej hranici, dnes zase raketa zasiahla detskú nemocnicu, pričom usmrtila najmenej päť ľudí a zranila desiatky ďalších osôb. A v neďalekej dedine Kaldžíbrín zasiahol nálet školu, pričom o život tam prišlo sedem ľudí a ďalší utrpeli zranenia.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii oznámilo, že na provizórnu nemocnicu v Idlibe dnes cielili ruské bojové lietadlá. Sýrsky veľvyslanec v Rusku Riád Haddad následne oponoval vyhlásením, že zmienený nálet vykonalo vojenské letectvo Spojených štátov a Rusko s ním v žiadnom prípade nemá nič spoločné.

Do sýrskej metropoly Damask pricestoval dnes na jednodňovú návštevu osobitý vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura. V utorok by sa mal podľa informácií agentúry AP stretnúť so sýrskymi predstaviteľmi, s ktorými bude diskutovať o najnovšom vývoji v tejto vojnou zničenej krajine, ako aj snahách o znovunaštartovanie medzinárodných mierových rozhovorov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.