TERAZ Zahraničie Navi
Zahraničie

Koalícia v Nemecku dospela k dohode ohľadom niekoľkých otázok

TASR, 27. novembra 2013 6:35

Angela Merkelová (CDU), Horst Seehofer (CSU) a Sigmar Gabriel (SPD) koaličnú dohodu predstavia ešte dnes.

Horst Seehofer a Angela Merkelová Foto: TASR/AP Photo
Berlín 27. novembra (TASR) - Lídri konzervatívneho bloku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a stredoľavej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) dosiahli v noci nadnes koaličnú dohodu. Informovala o tom agentúra DPA.

SPD a Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) spolu so svojou pridruženou Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CSU) sa dohodli, že ich vládnuca "veľká koalícia" nepristúpi k zvýšeniu akýchkoľvek daní.

Angela Merkelová (CDU), Horst Seehofer (CSU) a Sigmar Gabriel (SPD) koaličnú dohodu predstavia ešte v priebehu dneška. Po 17-hodinovom vyjednávaní dohodu odsúhlasil vyše 70-členný výbor. Je ešte podmienená hlasovaním členov SPD. Výsledky budú známe 14. decembra.

Koalícia našla zhodu aj v otázke dvojitého občianstva a výšky minimálnej mzdy. Dohoda ruší povinnosť detí narodených zahraničným rodičom v Nemecku zvoliť si jednu z národností pred dosiahnutím 23. roku života. Dohoda tiež stanovuje zavedenie celoštátnej minimálnej hodinovej mzdy 8,50 eur od roku 2015.

Zdielať článok na Facebook

Kľúčové slová

Najnovšie články v rubrike

včera 13:34

SIKORSKI: Výroky o návrhu Putina deliť Ukrajinu sú zle interpretované
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes poprel predloženie takéhoto návrhu Ruskom.

sk
včera 13:29

Kauza Maďarov vypukla iba náhodou pred návštevou Szijjártóa v USA
Korupčná kauza podľa denníka The New York Times prerástla do diplomatického škandálu, čo je znakom toho, že napätie medzi USA a Maďarskom čoraz viac stúpa.

sk
včera 13:25

Británia nasadí v Sýrii prieskumné bezpilotné i pilotované lietadlá
Na žiadosť irackej vlády schválil britský parlament v septembri letecké útoky na pozície džihádistov v Iraku, avšak nálety v Sýrii britské letectvo zatiaľ nepodniká.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR