< sekcia Zahraničie

FARC postavia do prezidentských volieb v Kolumbii vlastného kandidáta

Rodrig Londono (vpravo) známym ako Timochenko, ktorý je lídrom Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC). Foto: TASR/AP

Bude ním vodca hnutia Rodrigo Londono, známy pod prezývkou Timochenko.

Bogota 2. novembra (TASR) - Bývalé najväčšie kolumbijské povstalecké hnutie Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), ktoré sa transformovalo na politickú stranu, postaví do májových prezidentských volieb v roku 2018 svojho kandidáta. Bude ním vodca hnutia Rodrigo Londono, známy pod prezývkou Timochenko, informovala v stredu agentúra DPA.

Timochenkovu kandidatúru oznámil na tlačovej konferencii, ktorú naživo vysielala rozhlasová stanica Radio Caracol, zástupca Alternatívnych spoločných revolučných síl, ako sa Revolučné ozbrojené sily Kolumbie v súčasnosti nazývajú. Povstalecké hnutie aj politická strana sú však známe pod španielskou skratkou FARC.

"Obyčajní ľudia a všetci tí, ktorí snívajú o novej otčine, budú mať vlastných zástupcov a môžu počítať s politickou alternatívou," uviedol zástupca FARC Luciano Marin.

FARC má v úmysle uchádzať sa o hlasy voličov aj v marcových parlamentných voľbách, pričom Marino, ktorý bol hlavným vyjednávačom hnutia počas štyri roky trvajúcich rokovaní s kolumbijskou vládou, je jeho hlavným kandidátom na post senátora.

Povstalci z FARC podpísali v júni 2016 s vládou dohodu o zastavení bojov, čím sa skončila vyše 50 rokov trvajúca občianska vojna, ktorá si vyžiadala viac než 220.000 obetí. Kolumbijská vláda vyhlásila ozbrojený konflikt za oficiálne skončený v auguste tohto roka po tom, ako pozorovatelia OSN odviezli posledný kontajner naložený zbraňami a muníciou, ktoré im na základe mierovej dohody povstalci dobrovoľne odovzdali.

Začiatkom septembra bývalí povstalci oficiálne vstúpili do politiky. Približne 1200 delegátov diskutovalo na zjazde v Bogote o pretvorení FARC na politickú stranu. Delegáti odhlasovali zmenu názvu na Alternatívne spoločné revolučné sily. Symbolom organizácie je červená ruža.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.