< sekcia Zahraničie

VIDEO: Kolumbijskí voliči tesne odmietli mierovú dohodu s povstalcami

Volič hlasuje v referende o prijatí alebo neprijatí mierovej dohody, ktorú vláda uzavrela s ľavicovými povstalcami z hnutia Revolučné ozbrojené sily Kolumbie, 2. októbra 2016 v kolumbijskom meste Bogota. Kolumbijskí voliči v nedeľňajšom referende neočakávane a veľmi tesnou väčšinou odmietli mierovú dohodu medzi vládou a ľavicovou povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC). Foto: TASR/AP

Ako teraz bude ďalej pokračovať mierový proces v juhoamerickej krajine, nie je vôbec jasné.

Bogota 3. októbra (TASR/Tablet.TV) - Kolumbijskí voliči v nedeľňajšom referende neočakávane a veľmi tesnou väčšinou odmietli mierovú dohodu medzi vládou a ľavicovou povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC).

Proti realizácii dohody bolo 50,23 percenta hlasujúcich, za sa ich vyslovilo 49,76 percenta, vyplýva z výsledkov sčítania 99,79 percenta hlasov zverejnených volebnou komisiou. Podľa stanice BBC bol rozdiel menej než 63.000 z vyše 13 milióna odovzdaných hlasov.

Takéto výsledky sú úplným prekvapením po tom, ako všetky prieskumy predpovedali jasné schválenie mierovej dohody, píše agentúra DPA. Ako teraz bude ďalej pokračovať mierový proces v juhoamerickej krajine, nie je vôbec jasné.

Kolumbijská vláda a povstalci z FARC podpísali dohodu dosiahnutú po takmer štvorročných rokovaniach len minulý pondelok. Cieľom je ukončiť najdlhší ozbrojený konflikt v Latinskej Amerike, ktorý si za 52 rokov vyžiadal vyše 220.000 mŕtvych a osem miliónov ľudí vyhnal z domovov.

Odmietnutie dohody v referende je tvrdým úderom pre prezidenta Juana Manuela Santosa, ktorý si mierový proces s FARC stanovil za prioritu pôsobenia vo funkcii.

Zástankyňa podpisu mierovej dohody, ktorú kolumbijská vláda uzavrela s ľavicovými povstalcami z hnutia Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), reaguje po výsledkoch referenda o prijatí alebo neprijatí mierovej dohody 2. októbra 2016 v kolumbijskom meste Bogota. Kolumbijskí voliči v nedeľňajšom referende neočakávane a veľmi tesnou väčšinou odmietli mierovú dohodu medzi vládou a ľavicovou povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC).
Foto: TASR/AP


Mierová dohoda hovorí okrem iného o uskutočnení pozemkovej reformy, odškodnení pozostalých obetí, premene FARC na politickú stranu a zložení zbraní jej odhadovanými viac ako 7000 členmi pod dohľadom OSN.

Odporcovia dohody, vedení vplyvným exprezidentom Álvarom Uribem, kritizovali najmä vyrokované pomerne mierne tresty za závažné trestné činy povstalcov. Uribe tvrdí, že vláda zaobchádza s FARC príliš zhovievavo. V prípade odmietnutia dohody v referenda by sa podľa neho obe strany mali vrátiť k rokovaciemu stolu, čo prezident Santos odmietal s tým, že "plán B" neexistuje.

Kolumbijský prezident a líder FARC chcú pokračovať v úsilí o mier


Po prekvapivom odmietnutí mierovej dohody s ľavicovou povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) v nedeľňajšom referende priznal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos svoju porážku. V mierovom procese však chce pokračovať rovnako, ako to ohlásil aj líder FARC.

"Som prvý, kto výsledky uzná," povedal Santos v televíznom vystúpení po hlasovaní, v ktorom sa tesná väčšina zúčastnených voličov vyslovila proti realizácii dohody s FARC. Santos si mierový proces stanovil za prioritu svojho pôsobenia vo funkcii a dôrazne presadzoval schválenie dohody občanmi.

"Nevzdávam sa. Budem sa usilovať o mier do posledného dňa môjho funkčného obdobia," citovala prezidenta agentúra DPA. Podľa Santosa je dosiahnutá dohoda pre Kolumbiu najlepšou príležitosťou na ukončenie viac ako pol storočia konfliktu s FARC.

Opozičný vodca a bývalý kolumbijský prezident Álvaro Uribe poskytuje vyhlásenie vo svojom dome v kolumbijskom Rionegru 2. októbra 2016. Kolumbijskí voliči v nedeľňajšom referende neočakávane a veľmi tesnou väčšinou odmietli mierovú dohodu medzi vládou a ľavicovou povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC).
Foto: TASR/AP


Santos avizoval, že prímerie s FARC zostáva v platnosti, pokým sa vláda pokúsi mierovú dohodu zachrániť. Vyjednávačom vlády dal pokyn, aby sa v pondelok vrátili na Kubu, kde prebiehali mierové rokovania, a zhodnotili situáciu spolu s delegáciou FARC. Konzultovať chce prezident aj s opozíciou.
Vodca FARC Rodrigo Londoňo v reakcii na výsledky referenda potvrdil, že jeho skupina bude pokračovať v úsilí o vytvorenie stabilného mieru. Vo vyjadrení pred novinármi v Havane sa o svojej organizácii zmieňoval ako o politickom hnutí, nie povstaleckej armáde, píše agentúra AP.

"FARC sa držia odhodlania dosiahnuť mier a zdôrazňujú svoju vôľu používať už len slová ako zbrane na budovanie budúcnosti," povedal Londoňo, všeobecne známy pod prezývkou Timochenko. Nad výsledkami referenda vyjadril poľutovanie s tým, že "mienku kolumbijského obyvateľstva ovplyvnila ničivá sila tých, ktorí rozosievajú nenávisť a hnev".

"Kolumbijský ľud, ktorý sníva o mieri, môže s nami počítať. Mier zvíťazí," vyhlásil šéf FARC.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.