Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Zahraničie

Komorowski: Zákon bráni historickému dialógu Ukrajiny s Poľskom

Poľský prezident Bronislaw Komorowski, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa poľského prezidenta ukrajinský parlament prijal zákon podobný poľskej legislatíve o desovietizácii, ale "na druhej strane (zákon) uzatvára diskusiu o úlohe OUN a UPA, čo nie je správne".

Varšava 23. apríla (TASR) - Poľský prezident Bronislaw Komorowski upozornil, že rozhodnutie ukrajinského parlamentu označiť pôsobenie Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) za boj za nezávislosť znemožňuje poľsko-ukrajinský historický dialóg.

Komorowski podľa agentúry RIA Novosti reagoval na krok ukrajinského parlamentu z 9. apríla, keď schválil zákon, na základe ktorého sú príslušníci oboch organizácií označení za bojovníkov za ukrajinskú nezávislosť a štát im prizná sociálne zabezpečenie.

Poľský prezident v noci nadnes vo vysielaní TVN24 uviedol, že "nešťastím tohto zákona je, že znemožňuje poľsko-ukrajinský historický dialóg, bez ktorého nedôjde k zmiereniu a riešeniu dôležitých problémov". Pripomenul, že pokiaľ ide o vzťahy Poľska a Ukrajiny, táto kapitola dejín nie je uzavretá, a vyslovil sa za "hľadanie pozitívnych riešení".

Podľa Komorowského ukrajinský parlament prijal zákon podobný poľskej legislatíve o desovietizácii, ale "na druhej strane (zákon) uzatvára diskusiu o úlohe OUN a UPA, čo nie je správne".

Keď parlament schválil zákon, ktorým boli ich príslušníci označení za bojovníkov za slobodu a boli im priznané náležité kompenzácie, vyvolalo to na Ukrajine vášnivé diskusie, napísal britský denník Guardian. Upozornil, že úloha a činnosť OUN a UPA na čele so Stepanom Banderom je vnímaná sporne nielen na Ukrajine a v Rusku, ale aj v iných krajinách, keďže ich dôsledky pocítila celá Európa vrátane Poľska, ktoré je spojencom Ukrajiny proti Rusku.

Britský denník pripomenul masaker vo Volyni z roku 1943, keď ukrajinskí nacionalisti zabili desiatky tisíc ľudí, väčšinou Poliakov.

Ukrajinskí historici si teraz mnoho sľubujú od odtajnenia ukrajinských archívov do roku 1991, pretože to môže prispieť k diskusii o novodobých dejinách. Časť odbornej verejnosti však upozorňuje, že množstvo archívnych dokumentov bolo zničených. Zdôrazňujú tiež, že zákony, ktoré nedávno prijal parlament, neumožnia ani kritické výroky na margo nedávnych dejín Ukrajiny.

Heroizácia UPA a jej lídrov vyvoláva na Ukrajine kritiku zo strany mnohých veteránov druhej svetovej vojny, ako aj politikov, ktorí banderovcov obviňujú zo spolupráce s nacistami a vyzývajú občanov, aby nezabúdali na ich zverstvá počas druhej svetovej vojny a po nej.