< sekcia Zahraničie

Raúl Castro potvrdil svoje plány o odchode z politiky v roku 2018

Na archívnej snímke americký prezident Barack Obama (vpravo) a prezident Kuby Raúl Castro (vľavo) pred bilaterálnym rokovaním na pôde OSN v americkom New Yorku. Foto: TASR/AP/Andrew Harnik

Vo februári 2013 bol kubánsky líder Raúl Castro vo funkcii potvrdený na ďalšie päťročné obdobie, zároveň však v prejave oznámil, že po uplynutí tohto obdobia definitívne odíde do dôchodku.

Mexiko 7. novembra (TASR) - Predseda Štátnej rady a Rady ministrov Kubánskej republiky Raúl Castro dnes potvrdil, že sa svojej funkcie vzdá 24. februára 2018. Informovali o tom dnes médiá v Mexiku, kde je Castro na oficiálnej návšteve.

Raúl Castro je hlavou štátu - predsedom Rady ministrov - od roku 2008, pričom dva roky predtým začal plniť aj povinnosti predsedu Štátnej rady po tom, ako sa z verejného života v dôsledku choroby stiahol jeho starší brat, dlhoročný vodca Kuby Fidel Castro.

Vo februári 2013 bol Raúl Castro vo funkcii potvrdený na ďalšie päťročné obdobie, zároveň však v prejave oznámil, že po uplynutí tohto obdobia definitívne odíde do dôchodku.

Castra v piatok v meste Merida na polostrove Yucatán prijal mexický prezident Enrique Peňa Nieto, ktorý po rozhovore s ním informoval, že vlády oboch krajín majú záujem o spoluprácu v oblasti turistického ruchu, poľnohospodárstva, školstva a migrácie. Zhodli sa aj na nutnosti vytvoriť na Kube podmienky pre mexické firmy, ktoré by na ostrove chceli investovať.

Castro sa počas rozhovoru s Nietom poďakoval Mexiku za jeho solidaritu voči Kube počas studenej vojny a vyslovil sa za prehĺbenie dvojstranných vzťahov.

Oba štáty sa zároveň dohodli aj na urovnaní situácie súvisiacej s prílevom kubánskych migrantov do Mexika. Bližšie podrobnosti o tejto dohode však nie sú známe.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.