< sekcia Zahraničie

Kurdi zastavili prípravy na voľby svojho prezidenta a parlamentu

Masúd Barzání Foto: TASR/AP

Terajšiemu prezidentovi Masúdovi Barzánímu sa malo pôvodne skončiť funkčné obdobie už v roku 2013. Kurdský parlament predĺžil jeho pôsobenie o dva roky, ani potom však z funkcie neodišiel.

Arbíl 19. októbra (TASR) - Orgány v irackej autonómnej oblasti Kurdistan v stredu zastavili prípravy na voľby tamojšieho prezidenta a parlamentu, ktoré boli naplánované na 1. novembra. K tomuto kroku pristúpili v čase prehlbujúcich sa sporov s centrálnou vládou v Bagdade, ako aj v rámci samotného regiónu, informovala agentúra DPA.

Podľa vyhlásenia kurdskej volebnej a referendovej komisie, ktoré zverejnila mediálna sieť Rudaw, je dôvodom "nedostatok kandidátov a najnovší vývoj". O ďalšom postupe má rozhodnúť kurdský parlament, ktorého dnešné zasadnutie však bolo odložené.

Do volieb nového prezidenta Kurdistanu zatiaľ neboli zaregistrovaní nijakí kandidáti.

Terajšiemu prezidentovi Masúdovi Barzánímu sa malo pôvodne skončiť funkčné obdobie už v roku 2013. Kurdský parlament predĺžil jeho pôsobenie o dva roky, ani potom však z funkcie neodišiel, pričom argumentoval tým, že musí dohliadať na boje proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Tá obsadila na severe Iraku rozsiahle územia vrátane sporných oblastí, nárokovaných rovnako Kurdmi, ako aj Bagdadom.

Po vytlačení IS z týchto území vyvolalo v septembri napätie referendum o nezávislosti kurdských oblastí, ktoré sa uskutočnilo i napriek varovaniam Bagdadu a zahraničných vlád. Iracká armáda a spriaznené milície začali v reakcii na toto hlasovanie v pondelok ofenzívu s cieľom prevziať kontrolu nad mestom Kirkúk a ďalšími spornými oblasťami, kde boli doteraz rozmiestnené kurdské jednotky. Kurdi sa v pondelok z Kirkúku stiahli takmer bez boja, čo bolo podľa Barzáního rozhodnutím jeho politických protivníkov. Kurdský viceprezident Kúsrat Rasúl Alí zase dnes obvinil členov vlastnej strany Vlastenecký zväz Kurdistanu, ktorá má v Kurdistane významné postavenie, že "spolupracujú s votrelcami".

Potýčky medzi irackými vládnymi silami a kurdskými milíciami péšmarga hlásili aj v priebehu dneška, keď vládni vojaci prišli bez predošlého upozornenia prevziať kontrolu nad jednou z dedín pri meste Mósul.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.